propolski.pl: Komisja Europejska zakaże chowu klatkowego? Podano możliwą datę

Komisja Europejska zakaże chowu klatkowego? Podano możliwą datę

Komisja Europejska udzieliła pozytywnej odpowiedzi na europejską inicjatywę obywatelską „End the Cage Age” — czyli „Zakończmy epokę klatek”. Zapowiedziała przy tym przygotowanie do 2023 r. wniosku ustawodawczego, który znosiłby stosowanie klatek w odniesieniu do różnych zwierząt gospodarskich.

Do sprawy odniósł się w mediach społecznościowych komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski.

Komisja Europejska przyjęła dziś (w środę) komunikat, w którym określa plany wprowadzenia zakazu chowu klatkowego wielu zwierząt gospodarskich. Niezależnie od tego, jakie zmiany zostaną wprowadzone, powinny być zapewnione odpowiednie okresy przejściowe, które dadzą rolnikom wystarczającą ilość czasu na dostosowanie się, ale także zachęty — czytamy.

— Rolnicy nie powinni sami pokrywać kosztów transformacji. Ponieważ jest to inicjatywa społeczna, społeczeństwo powinno wspierać naszych rolników. Musimy również upewnić się, że importowane produkty zwierzęce zostały wyprodukowane zgodnie z tymi samymi normami dobrostanu zwierząt, które są stosowane przez rolników w UE i które są akceptowane przez naszych obywateli — dodał Wojciechowski.

W swoim komunikacie KE zwraca uwagę na to, że przepisy dotyczące trzymania zwierząt w klatkach obejmują jedynie kury nioski, brojlery, cielęta i lochy.

— W odpowiedzi na europejską inicjatywę obywatelską Komisja zobowiązuje się do przedstawienia do końca 2023 r. wniosku ustawodawczego w sprawie stopniowego znoszenia i ostatecznie zakazu stosowania systemów klatkowych w odniesieniu do wszystkich zwierząt wymienionych w tej inicjatywie — wyjawiła KE. Dodała przy tym, że jej wniosek będzie dotyczył także królików, młodych kur, hodowlanych kur niosek, hodowlanych kur brojlerów, przepiórek, kaczek oraz gęsi.

— Ponieważ zaprzestanie stosowania klatek będzie wymagało zmian w obecnych systemach rolniczych, Komisja rozważy społeczno-ekonomiczne i środowiskowe skutki środków, które mają zostać wprowadzone, oraz korzyści dla dobrostanu zwierząt w ocenie skutków, która ma zostać ukończona przed końcem 2022 r. W związku z tym konsultacje publiczne zostaną przeprowadzone najpóźniej na początku 2022 r. Komisja oceni wykonalność dążenia do wprowadzenia w życie proponowanego prawodawstwa od 2027 r. — podsumowała KE.

Zobacz również: Gronkiewicz-Waltz zaapelowała do Trzaskowskiego: „Rafale, bez partii i jej struktur…”

Zobacz również: Kwarantanna nawet dla w pełni zaszczepionych. Rzecznik Ministerstwa Zdrowia potwierdza

Źródło: tysol.pl

About the Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like these