Grupa deputowanych z Chrześcijańsko-Demokratycznej Partii Chile zaproponowała projekt ustawy o obowiązkowym szczepieniu przeciwko Covid-19. Gabriel Silber, jeden z inicjatorów projektu w rozmowie z mediami przedstawił szczegóły tego pomysłu.
— Obowiązek szczepień przyczyni się do szybszego osiągnięcia odporności stadnej. Jeśli ustawa zostanie przyjęta przez Kongres, Covid-19 znajdzie się obok ospy wietrznej, tężca, błonicy i krztuśca na liście chorób, których zwalczaniem państwo zajmuje się oficjalnie. Dzięki obowiązkowym szczepieniom możemy się spodziewać się, że zostanie nimi objęte blisko 80 proc. społeczeństwa — przekazał Gabriel Silber.
Chile leżące niedaleko Meksyku są jednym z pierwszych krajów regionu Ameryki Łacińskiej, który podjął taką decyzję i zainicjował kampanię szczepień przeciwko koronawirusowi.
W całym kraju można odnotować wysokie tempo szczepienia ludności. Partia rządząca zapowiedziała, że większość mieszkańców krajów powinna być zaszczepiona wraz z końcem czerwca.
Władze podeszły do tematu bardzo rygorystycznie i wprowadziły w życie kilka szczepionek jednocześnie w tym firmy AstraZeneca oraz chińską Sinovac Biotech.
— A ponieważ zaszliśmy już tak daleko, niestety pojawił się opór ze strony naszych rodaków — kontynuował Gabriel Silber opowiadając o projekcie ustawy.
— Tylko ustawa o obowiązkowych szczepieniach zagwarantuje efektywność naszego ambitnego programu — dodał polityk.
W Chile przeprowadzono również sondaż IPSPS, który wykazał, że aż 7 na 10 Chilijczyków jest chętna na szczepienia przeciwko COVID-19.
Podobnie jak w Polsce pierwszą grupą, która ma być zaszczepiona w tym kraju jest personel medyczny, wraz z lekarzami i ratownikami, jak również wszystkie osoby w podeszłym wieku oraz cierpiące z powodu chorób przewlekłych.
Zobacz również: Krystyna Janda dostaje pogróżki po aferze ze szczepionkami: „Grozili podpaleniem”
W Chile żyje niespełna 19 milionów mieszkańców. Jeżeli chodzi o liczbę zakażonych koronawirusem to do tej pory odnotowano ich 620 641. Zmarło natomiast 16 767 osób.
źródło: nczas.com