13 maja 2021 przypada sto dwudziesta rocznica urodzin legendarnego bohatera II wojny światowej, rotmistrza Witolda Pileckiego. Żołnierz Wojska Polskiego, który dobrowolnie wyruszył na samobójczą misję do obozu koncentracyjnego Auschwitz do dzisiaj rozpala umysły milionów patriotów.
W czwartek przypadła sto dwudziesta rocznica urodzin rotmistrza kawalerii Wojska Polskiego i współzałożyciela Tajnej Armii Polskiej.
Witold Pilecki działał w strukturach ZWZ, a następnie Armii Krajowej. Urodzony 13 maja 1901 roku w Ołońcu (Imperium Rosyjskie), posiadał szlacheckie korzenie, z rodziny o długiej tradycji walki o niepodległość. Po demobilizacji z Wojska Polskiego i przejściu do podziemia, Pilecki aktywnie zaangażował się w walkę z niemieckim okupantem.
Jednym z najbardziej spektakularnych wyczynów podczas działalności konspiracyjnej bohatera była wyprawa do KL Auschwitz w Oświęcimiu. Do obozu Pilecki trafił w nocy z 21 na 22 września 1940 wraz z tzw. drugim transportem warszawskim. W niemieckim obozie zagłady żołnierz przebywał do 26 kwietnia 1943, przeprowadzając szczegółowe sprawozdanie z sytuacji wewnątrz miejsca kaźni setek tysięcy więźniów osadzonych przez hitlerowskie władze. Pilecki wraz z dwoma współwięźniami zdołał jednak uciec z obozu. Po II wojnie światowej został oskarżony przez komunistyczne władze i skazany na karę śmierci. Egzekucja została wykonana 25 maja 1948 roku.
Z okazji sto dwudziestej rocznicy urodzin bohatera polecamy specjalną publikację poświęconą postaci legendarnego żołnierza. Książka autorstwa Anny Mandreli dostępna jest na stronie internetowej sklepu 3DOM.
— Duchowość i charakter Witolda Pileckiego” nie jest przykładem kolejnej zwykłej biografii rotmistrza Pileckiego. Autorka sporządzając tę pracę, skupiła się nie tylko na suchym przedstawieniu faktów z jego życia, ale przede wszystkim starała się ukazać wnętrze bohatera – przemyślenia, ideały oraz wzorce, z których czerpał inspirację do wszystkich swoich wzniosłych czynów. Nie można w tym momencie ukryć, że korzeni jego fenomenalnej postawy doszukiwać się można w pobożności i zupełnym oddaniu wierze katolickiej — czytamy w opisie publikacji.
— 120 lat temu urodził się Rtm. Witold Pilecki. Oto słowa, które wypowiedział o nim jego kolega, Jan Mierzanowski:”W świecie pozbawionym wzorców, warto przedstawiać postać Rtm. Pileckiego zwłaszcza najmłodszym. Jego przykład dodaje otuchy i podnosi na duchu. Działania rotmistrza wyrastały z głębokiej wiary w Boga” — przytacza autorka biografii Anna Mandrela w mediach społecznościowych.
źródło: 3dom.pro/Anna Mandrela