Wiceszef MZ, Waldemar Kraska był gościem w Programie Pierwszym Polskiego Radia. Polityk wspomniał o ryzyku powrotu do obostrzeń, w tym nawet do lockdownu.

– Rzeczywiście te dane, które mamy w tej chwili, to są dane weekendowe, one zawsze są troszkę niższe niż te, które będą w ciągu tygodnia. Dzisiaj to jest 319 nowych przypadków, to jest o 40 proc. więcej, niż to było tydzień do tygodnia. Czyli jednak widzimy, że ten trend wzrostowy w dalszym ciągu się utrzymuje. To są bardzo niskie poziomy. Wydaje nam się, że one troszeczkę wzrosną. Bo także nasze prognozy, które mamy na to wskazują, aczkolwiek to okres wakacyjny, kiedy luzie przebywają na świeżym powietrzu – podkreślił Waldemar Kraska w „Sygnałach dnia”.

Wiceminister wyjaśnił, że rząd nie wyklucza wprowadzenia pewnych działań. Nie mówi się jednak wprost o obostrzeniach. Wygląda jednak na to, że musimy się mieć na baczności.

– Przyjęliśmy sobie na roboczo, że te 5 tysięcy jest dla nas takim wykładnikiem, kiedy będziemy starali się i ewentualnie myśleli o jakichś innych działaniach. Na dzień dzisiejszy to jest niecałe 900 osób, które przebywają w naszych szpitalach i co ważne, to co podkreślają lekarze, którzy opiekują się tymi pacjentami, że proces chorobowy jest zdecydowanie łagodniejszy niż to było w poprzednich falach – mówił Waldemar Kraska nawiązując do tematu lockdownu. Aktualnie partia rządząca nie rozważa jego prowadzenia, musimy być jednak czujni.

– Jesień jest bardzo ostrożnie prognozowana, ile może być nowych zakażeń. Przyjęliśmy tę granicę 5 tysięcy hospitalizacji jako taką granicę, kiedy ewentualnie byśmy chcieli wprowadzać jakieś zalecenia. Żaden kraj europejski nie ma w swojej strategii wprowadzania jakichś lockdownów, ostrych reżimów sanitarnych. To jest bardzo czarnym scenariuszem, ale musimy być przygotowani na każdy wariant, ale na tę chwilę nie planujemy takich – zaznaczył Waldemar Kraska.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Robert Lewandowski udzielił wywiadu dla mediów klubowych Barcelony: „Wygrać tak dużo trofeów, jak to możliwe” [WIDEO]

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Dmitrij Miedwiediew grozi Ukrainie. Jest odpowiedź prezydenta Zełenskiego

źródło: Nczas.com, Polskie Radio

(Visited 539 times, 1 visits today)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj