Agentka AK

Zapomniana agentka AK, dzięki której alianci bombardowali hitlerowców. To się nadaje na serial wojenny! [+WIDEO]

Ta agentka AK wiedziała, jak skutecznie walczyć z Niemcami. Biografia Haliny Kłąb nadaje się na serial wojenny lepszy niż „Stawka większa niż życie”. Młodziutka łodzianka, która znała perfekcyjnie język niemiecki podpisała volkslistę, wstąpiła do kobiecej organizacji Bund Deutscher Mädel i przekazała kluczowe dla alianckich bombardowań dane lokalizacji stoczni niemieckich U-Bootów. Co ciekawe, Halina Kłąb, to znana później rektorka warszawskiej AWF prof. Halina Szwarc.

Odcinka podcastu można słuchać tu:

Wywiad Armii Krajowej odegrał niebagatelną rolę w pozyskiwaniu informacji dla wojsk alianckich walczących z Niemcami w czasie II wojny światowej. O kulisach pracy najważniejszych polskich agentów opowiadają autorzy podcastu „Historia, jakiej nie znacie”. Autorami cyklu audycji są Cezary Korycki, prowadzący także popularny cykl „Inne historie Polski” na kanale Muzeum Historii Polski oraz dr Sebastian Adamkiewicz z Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi. To jeden z najlepszych kanałów historycznych wśród polskich podcastów i ich kolejna produkcji po cyklach o Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie oraz Konstytucji 3 maja. Wszystkie są dostępne na kanale podcastu na Spotify, Google Podcast, Apple Podcast i Youtube.

Latem 1943 roku nad Hamburg nadciągnęło 728 maszyn zrzucających na miasto ponad 2200 ton bomb. Nalot zniszczył fabryki i zabudowania stoczniowe. Łunę ognia nad Hamburgiem było widać ponoć z odległości 200 kilometrów. Zniszczeniu uległy też ratusz, centrala telefoniczna, siedziba policji oraz…lokalne ZOO. Przez kolejne dni miasto trawiła łuna pożarów, które wybuchły karmione nagromadzonymi zapasami węgla. Do kolejnych nalotów dochodziło przez następne 9 dni. Blisko 74% zabudowy miasta zamieniono w ruinę. Zniszczono też stocznię U-bootów oraz wytwórnię silników diesla.

Agentka AK, dzięki której alianci bombardowali hitlerowców

Informacje o lokalizacji obiektów wraz ze zdjęciami nabrzeża hamburskiego portu dotarły do Londynu dzięki pracy Haliny Klomb, agentki polskiego wywiadu operującej na terenie III Rzeszy. Pierwsze zadania wywiadowcze (pod pseudonimem Ryszard, a potem Jacek II) realizowała w Kaliszu, a później w Wiedniu, dokąd wyjechała w listopadzie 1943 r. i pod przykrywką zapisała się na studia medyczne. W czasie nauki w szkole średniej perfekcyjnie opanowała język niemiecki, a „rodacy” nie podejrzewali nic ze względu na to, że jako mieszkanka Łodzi mogła mówić z polskim akcentem.

Pisała raporty o nastrojach w mieście i prowadziła kolportaż materiałów AK w ramach Akcji „N”. Pod nazwiskiem Klomb prowadziła działania wywiadowcze także w Hamburgu, Berlinie i Monachium.

W 1944 r., po powrocie do rodzinnej Łodzi, została jednak aresztowana przez Gestapo pod zarzutem działalności konspiracyjnej. W więzieniu dla kobiet przy ul. Gdańskiej była wielokrotnie przesłuchiwana, torturowana i została skazana na śmierć przez rozstrzelanie. Niemcy nie zdążyli wykonać wyroku z uwagi na zbliżający się front wojenny. 

źródło: Spotify/YouTube

About the Author

Malicki Jan

Wspieram polskie sprawy i opowiadam się po stronie wolności. Chętnie oddaję się urokom rozrywki cyfrowej i jestem na bieżąco z platformą Xbox i Playstation.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like these