Ministerstwo Zdrowia poinformowało o powracających obostrzeniach w związku z pandemią koronawirusa. Te zaczną obowiązywać już od soboty 8 sierpnia. Resort podzielił Polskę na strefy zieloną, żółtą i czerwoną.
Ministerstwo Zdrowia opublikowało mapę Polski powiatowej z wydzielonymi strefami, pozwalającymi ocenić w których powiatach występuje zagrożenie epidemiczne. W „zielonych” strefach zasady „epidemiczne” nie zmienią się. Zaostrzone zostaną w „żółtych” i „czerwonych” regionach.
Obowiązek noszenia maseczki w przestrzeni publicznej obejmie 9 powiatów województwa wielkopolskiego, łódzkiego, śląskiego. Nieco łagodniejsze restrykcje wprowadzone zostaną w 10 powiatach w południowych regionach kraju, m.in. w województwie podkarpackim.
Spacer tylko w maseczce
W strefach oznaczonych jako czerwone powróci obowiązek zasłaniania ust oraz nosa nie tylko w komunikacji miejskiej, ale również na ulicy. Ministerstwo zakaże organizacji wieców i targów. Niedostępne będą parki rozrywki i dyskoteki. Zamknięte zostaną kluby, wernisaże, kina, łaźnie, siłownie, sanatoria, ośrodki rehabilitacyjne, sauny, łaźnie, solaria i salony masażu.
Co więcej, rząd planuje zredukować liczbę uczestników wesel i pogrzebów do maksymalnie 50 osób. W powiatach zakwalifikowanych jako strefy czerwone wydarzenia sportowe odbywać się będą bez udziału publiczności, a lokale gastronomiczne nie zezwolą na przebywanie więcej niż jednej osoby na 4 metrach kwadratowych. Podobne ograniczenia wystąpią także w kościołach. Wierni będą mogli się modlić się na zewnątrz, jednak w liczbie nie przekraczającej 150 osób.
W transporcie publicznym (np. autobusach i tramwajach) zajętych będzie co najwyżej 50 proc. siedzących.
Co ze strefą żółtą?
W „żółtych” powiatach restrykcje okażą się nieco łagodniejsze. Wydarzenia kulturalne i targi zezwolą na przebywanie jednej osoby na 4 metrach kwadratowych powierzchni obiektu. Jeśli chodzi o kina i spektakle, widownie będą mogły pomieścić maksymalnie 25% miejsc. Imprezy kulturalne odbywające się na świeżym powietrzu dopuszczą udział maksymalnie 100 osób.
W „żółtych” powiatach na kongresach i targach będzie mogła przebywać co najwyżej jedna osoba na 4 m kw. obiektu, w którym odbywa się wydarzenie. Na imprezy sportowe i kulturalne oraz seanse filmowe w kinach wejdzie natomiast tyle osób, ile wynosi 25 proc. miejsc dostępnych dla publiczności. Jeśli jednak impreza kulturalna odbywa się na świeżym powietrzu, uczestniczyć w niej będzie mogło do 100 osób.
Na uroczystości rodzinne (takie jak wesela i pogrzeby) może przyjść maksymalnie 100 osób. W strefach żółtych nie będzie obowiązywał nakaz zasłaniania ust i nosa na świeżym powietrzu, pod warunkiem zachowania 1,5-metrowego dystansu od pozostałych osób.
Przeczytaj również: „Krzywoprzysięzca”, tęczowe maseczki i flagi. Opozycja na Zgromadzeniu Narodowym
źródło: Do Rzeczy