Za nami 75. rocznica zamordowania rotmistrza Witolda Pileckiego przez komunistów. Stalinowski aparat terroru pokazał wówczas, że największym zagrożeniem dla władzy ludowej są właśnie bohaterowie pokroju Pileckiego: Ludzie o stalowej woli, niezłomni i nie idący na kompromisy.
Witold Pilecki najbardziej wsławił się ochotniczym wypadem do niemieckiego obozu Auschwitz. Jako więzień z numerem 4859 przesiedział w miejscu śmierci ponad miliona ludzi blisko trzy lata – do Oświęcimia trafił w 1940 roku w wyniku łapanki. Osadzonych podtrzymywał na duchu, nakłaniał do oporu, sporządzał również szczegółowe raporty, dzięki którym na długo przed likwidacją III Rzeszy wiedziano, co tak naprawdę rozgrywa się w niemieckich obozach koncentracyjnych.
Spektakularna ucieczka Pileckiego oraz jego zapiski z czasu pobytu w Auschwitz nie uchroniły rotmistrza przed niechęcią narzuconych Polsce władz komunistycznych. Ludzie tacy jak on, w służbie Londynu, jak przekonywali namiestnicy Józefa Stalina, w nowym państwie zasługiwali na śmierć. Proces Pileckiego okazał się farsą i mordem sądowym: Za spust pociągnięto 25 maja 1948 roku.
Witold Pilecki na kartach książki Anny Mandreli
Jedną z najbardziej poczytnych biografii bohatera jest książka dr nauk humanistycznych Anny Mandreli: “Duchowość i charakter Witolda Pileckiego”. Anna Mandrela krok po kroku analizuje dzieciństwo i dojrzewanie rotmistrza, a główną ideą przyświecającą napisaniu pracy była próba odpowiedzi o to, w jakim ogniu wykuwał się charakter ochotnika do Auschwitz.
Zdaniem Mandreli, która przygotowując biografię sięgnęła do źródeł IPN, Muzeum Auschwitz Birkenau oraz do korespondencji udostępnionej przez Pileckich, największy wpływ na Pileckiego miało katolickie i patriotyczne wychowanie. Autorka udowadnia tę tezę.
Pilecki pochodził z rodziny z rodziny o szlacheckich korzeniach sięgających jeszcze XIV wieku. Przyszły rotmistrz Wojska Polskiego wychowywał się na terenie południowo-zachodniej Rosji oraz WIlna. Tam też wstąpił do nielegalnego w Imperium Rosyjskim polskiego harcerstwa. Przełomem w dojrzewaniu młodego Witolda był z pewnością udział w wojnie polsko-bolszewickiej. To właśnie wtedy Pilecki otrzymał swoisty chrzest bojowy. Jako kawalerzysta brał udział w obronie Grodna. 5 sierpnia 1920 wstąpił do 211 pułku ułanów i w jego szeregach walczył w Bitwie Warszawskiej, bitwie w Puszczy Rudnickiej i jako ochotnik – w buncie Żeligowskiego. Został odznaczony dwukrotnie Krzyżem Walecznych.
Anna Mandrela i Siostra Izabela
W 2023 dr Anna Mandrela postanowiła opisać losy innej postaci, która była niewygodna w państwie czerwonych. Chodzi o Siostrę Izabelę (właśc. Zofię Łuszczkiewicz). Niezłomna Zakonnica (tak też brzmi tytuł książki) przybliża czytelnikom powojenne realia oraz zwraca uwagę na panujące wówczas prześladowania (a co z tym idzie: infiltrację) Kościoła katolickiego w Polsce. Jak wskazuje jeden z pierwszych recenzentów „Niezłomnej…” historyk Leszek Żebrowski, najnowsza praca Mandreli pozwoli zrozumieć to, dlaczego we współczesnej Polsce wpływ na wiele dziedzin życia mają komuniści oraz ich spadkobiercy.
– Seroko rozgałęzione represje i zbrodnie komunistyczne, bogato udokumentowane, pokazują proces zniewolenia i brutalnej wymiany elit intelektualnych: z polskich – na komunistyczne. Książka, którą należy koniecznie przeczytać, aby zrozumieć również to, z czym mamy dziś do czynienia i dlaczego tak jest
– poleca Leszek Żebrowski.
Przeczytaj również: Polski Związek Łowiecki hejtowany za rzekome „niszczenie kynologii”. Czyżby zemsta ZKwP?
Źródło: annamandrela.pl, biogramy.ipn.gov.pl, siostraizabela.pl