propolski.pl: Wiceminister zdrowia o piątej fali

Wiceminister zdrowia: piąta fala pandemii jest zupełnie inna niż poprzednie

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska był gościem w Polsat News i poinformował, że wszyscy chorzy na koronawirusa, którzy zmarli w ciągu ostatnich 24 godzin to osoby mające 60 lat i więcej.

– Osoby powyżej 60. roku życia, które będą miały dodatni wynik testu to dodatkowe obciążenie dla lekarzy POZ, ale jeśli spojrzymy na dzisiejszy wynik – zmarło 25 osób to 100 proc. z nich było powyżej 60. roku życia – powiedział wiceminister Kraska. Stwierdził, że gdyby ci chorzy mieli możliwość szybszego dostania się do lekarza pierwszego kontaktu, to prawdopodobnie sprawniej trafiłyby do szpitala, co uratowałoby ich życie.

– Główny cel, jaki nam przyświeca, jest taki, by osób, które przegrywają walkę z koronawirusem było jak najmniej – wyjaśnił Kraska.

Na pytanie o szczepienie dzieci i młodzieży przeciwko koronawirusowi, wiceminister odparł, że szczepieniom poddano 702 tys. dzieci w wieku od 5 do 11 roku życia, a także ponad milion uczniów w wieku 12-18 lat.

– Nie są to takie liczby, jakie byśmy chcieli wyszczepienia populacji, ale najbliższe dni także spowodują, że młodych zaszczepionych osób będzie coraz więcej – mówił Kraska, którego zapytano również o obietnicę skrócenia kwarantanny do siedmiu dni.

– Każda fala pandemii jest inna, piąta jest zupełnie inna niż poprzednie. W fali, którą widzimy, jest wersja omikron, która jest zdecydowanie bardziej zakaźna, a okres zakaźności jest zdecydowanie krótszy – około pięciu dni. Dlatego skróciliśmy okres kwarantanny do siedmiu dni, zostawiając dwudniowy bufor bezpieczeństwa – dodał polityk.

Przypomniał, że z racji ogromnej liczby osób obecnych na kwarantannie dochodzi ostatnio do wielu perturbacji gospodarczych.

– Dlatego chcemy kwarantannę skrócić, żeby było w niej jak najmniej osób, a jednocześnie zapewnić bezpieczeństwo, że po wyjściu z niej osoba nie będzie zakażała innych – zakończył Kraska.

Zobacz również: Krzysztof Jackowski miał przerażającą wizję. Wschodnia część Polski stanie się poligonem?

Zobacz również: Popularny aktor o paszportach covidowych: „Z każdej strony cię dzisiaj zniewalają”

źródło: polsatnews.pl, msn.com

About the Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like these