propolski.pl: WHO o nowej mutacji wirusa

WHO ocenia szczepienia w Europie: „Niedopuszczalnie wolno”

Europejski oddział Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w czwartkowym komunikacie ogłosił, że proces szczepień przebiega zbyt wolno, abyśmy mogli powstrzymać pandemię.

— Kampania szczepień przeciwko COVID-19 w Europie przebiega niedopuszczalnie wolno i w obliczu największego od tygodni wzrostu infekcji trzeba ją przyspieszyć. Szczepionki to nasza najlepsza droga do wyjścia z tej pandemii. Ale ich stosowanie jest niedopuszczalnie powolne — mówił kierujący WHO w Europie dr Hans Kluge.

— Powiem wprost: musimy przyspieszyć ten proces, zwiększając produkcję, ale również zmniejszyć bariery administracyjne w podawaniu szczepionek i już teraz używać każdej fiolki, którą mamy w zapasach — dodał zaniepokojony.

— Sytuacje epidemiczna w Europie z tygodnia na tydzień staje się coraz bardziej poważna. Na Starym kontynencie stwierdzono 1,6 mln nowych zakażeń, a przy tym 24 tys. zgonów — przekazało WHO.

Regionalna dyrektorka WHO ds. sytuacji nadzwyczajnych Dorit Nitzan podkreśliła, że istnieje niebezpieczeństwo, że wielkanocne podróże i spotkania jedynie zaognią sytuację.

— Wiele krajów wprowadziło nowe, konieczne ograniczenia i każdy powinien się do nich stosować — tłumaczyła, kładąc nacisk na zachowanie szczególnej ostrożności.

Zobacz również: Prof. Horban: Rekomenduję zakaz przemieszczania się i godzinę policyjną

— Przekazano też, że początkowo wykryty w Wielkiej Brytanii wariant koronawirusa B.1.1.7 jest już dominującą odmianą patogenu w Europie. Ten wariant jest bardziej zaraźliwy i może zwiększyć ryzyko hospitalizacji; by go kontrolować, potrzebne są dodatkowe działania — dodało WHO.

Organizacja wyjaśniła konieczność dalszego utrzymania restrykcji, chociaż ma na uwadze szkodliwość lockdownów, które niszczą gospodarkę. Dodano, że ogólnokrajowe ograniczenia są konieczne, gdy system opieki zdrowotnej staje się coraz słabszy.

Zobacz również: Scheuring-Wielgus: PiS staje po stronie siewców śmierci

Dr Kluge zwrócił się szczególnie do tych bogatszych krajów, aby dzieliły się nadmiarem preparatów szczepionkowych z biedniejszymi państwami.

Źródło: DoRzeczy.pl

About the Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like these