Premier Węgier Viktor Orban uczestniczył w ceremonii poświęcenia kalwińskiego kościoła Jedności w Budapeszcie i wypowiedział mocne słowa o kulturze chrześcijańskiej.

— Węgrzy są w stanie przetrwać tylko jako chrześcijanie, a każdy nowy kościół to bastion w walce o wolność i wielkość narodu — mówił premier Węgier.

— Nasza historia uczy, że Węgrzy mogą przetrwać tylko jako chrześcijanie. Kraj zamknięty w granicach, ale dusza bez granic: oto Węgry. Jesteśmy nie tylko narodem budującym kościoły, ale aby przetrwać musimy być narodem budującym kościoły. Każdy nowy kościół to bastion w walce o wolność i wielkość narodu — wyjaśniał szef rządu.

Viktor Orban zaznaczył, że Europa Zachodnia znajduje się „w stadium cywilizacyjnej utraty gruntu i równowagi”. Dodał, że w aktualnych czasach europejska cywilizacja chrześcijańska słabnie i zrezygnowała ze swojego posłannictwa i dziedzictwa duchowego. Tymczasem wartości te są nam w obecnych czasach niezwykle potrzebne.

— Chcą, byśmy budowali meczety zamiast kościołów. W takich chwilach myślę o tym, ile osób i ile razy chciało nas ograniczyć, byśmy już nie budowali kościołów, tylko meczety – oświadczył premier. Tymczasem Węgrzy nie chcą „ani zboczyć, ani zejść” z drogi, którą kroczą od tysiąca lat, ale uda im się dalej nią podążać, jeżeli zdadzą sobie sprawę, że wspólnoty państwowe i kościelne muszą ze sobą współpracować — tłumaczył Orban.

Zobacz również: Kim jest teściowa Donalda Tuska? To ona ostatnio doradzała szefowi PO

Zobacz również: Komorowski skomentował sprawę teściowej Tuska: „Chyba był to pomysł…”

Opublikowany przez Orbána Viktor Niedziela, 26 września 2021

źródło: tvp.info, rmf24.pl

(Visited 337 times, 1 visits today)

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj