propolski.pl: Sławomir Mentzen i jego najnowszy wpis

Ukraina w NATO? Sławomir Mentzen: „To nie jest w polskim interesie” [WIDEO]

– Wydaje mi się, że nawet dla Polski byłoby nieopłacalne, gdyby Ukraina wstąpiła do NATO – powiedział w „Śniadaniu Rymanowskiego w Polsat News i Interii” Sławomir Mentzen.

Szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba przekazał w sobotę, że prowadził rozmowy z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem. Chodzi o ustalenie szczegółów dotyczących ukraińskiego wniosku o dołączenie do NATO.

– Uzgodniliśmy, że będziemy utrzymywać kontakt w tej sprawie i omówiliśmy następne praktyczne kroki NATO, mające wspierać Ukrainę w przeciwstawianiu się rosyjskiej agresji – napisał Kułeba w mediach społecznościowych.

Przypomnijmy, że niedawno ukraiński prezydent ogłosił, że jego państwo złożyło wniosek o dołączenie do Sojuszu w trybie przyśpieszonym.

– De facto już przeszliśmy drogę do NATO. De facto już udowodniliśmy zgodność ze standardami NATO. Dzisiaj Ukraina składa wniosek, by zrobić to de iure. Zgodnie z procedurą, która będzie odpowiadać naszemu znaczeniu dla obrony naszej całej wspólnoty. W przyspieszonym trybie. Wiemy, że to możliwe. Widzimy, jak w tym roku Finlandia i Szwecja rozpoczęły akcesję do Sojuszu bez Membership Action Plan – podkreślił Wołodymyr Zełenski.

Mocne słowa Sławomira Mentzena

– Wydaje mi się, że raczej to jest takie zagranie medialne, a nie prawdziwa polityka, ponieważ nie ma możliwości, żeby Ukraina teraz wstąpiła do NATO. Raz nieuregulowane granice, a dwa nie będzie jednomyślności w tym momencie w NATO. Zresztą to wydaje mi się, że nawet dla Polski byłoby nieopłacalne, gdyby Ukraina wstąpiła do NATO – powiedział Menzten, dodając, że „jeżeli jesteśmy w NATO to po to, bo mamy nadzieję, że zostanie uruchomiony ten artykuł 5. i w razie jakiegoś konfliktu NATO przyśle tu swoje wojska. Będziemy mieli wojska amerykańskie, brytyjskie, które będą nam pomagać w walce”.

– Jeżeli Ukraina stałaby się teraz członkiem NATO, to rozumiem byłaby pełnoprawnym członkiem NATO, więc powinniśmy bronić Ukraińców tak, jak mielibyśmy nadzieję, że Amerykanie będą bronić nas – mówił polityk.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Wielki wybuch na Krymie! Kłęby dymu nad lotniskiem [WIDEO]

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Córka Magdy Gessler wyznała, z jaką chorobą zmaga się od lat

źródło: Polsat News

About the Author

One thought on “Ukraina w NATO? Sławomir Mentzen: „To nie jest w polskim interesie” [WIDEO]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like these