W czwartek Wasilij Bodnar będący ambasadorem Ukrainy w Turcji, wezwał Ankarę do ograniczenia przepływu rosyjskich okrętów wojennych, przemieszczających się przez cieśniny Bosfor i Dardanele.

Rzecznik partii AKP sprawującej rządy w Turcji, Omer Celik podczas konferencji prasowej w Ankarze, powiedział, że jego kraj dopuszcza możliwość zamknięcia obu cieśnin dla Federacji Rosyjskiej.

Turcja zbadała wszystkie możliwe scenariusze zastosowania konwencji z Montreux w świetle wydarzeń na Ukrainie – stwierdził Omar Celik.

Konwencja z Montreux została podpisana w 1936 roku, umowa ta reguluje prawo morza w cieśninach czarnomorskich. Statki i okręty nienależące do Turcji, na bazie praw i zasad, mogą przepływać przez cieśniny czarnomorskie, na której wodach znajdują się Bosfor i Dardanele. Konwencja daje Ankarze kontrolę nad cieśninami, a także możność ograniczenia okrętów wojennych, które chcą się przez nią przemieszczać.

Prezydent Turcji, Recep Tayyip Erdogan bardzo ostro skomentował posunięcia prezydenta Rosji, Wladimira Putina. W swojej wypowiedzi wspomniał o tym, że odbył rozmowę telefoniczną z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, w której poparł integralność terytorialną Ukrainy. Przypomnijmy, że Ankara kilka dni temu ostrzegała Ukrainę przed inwazją ze strony Rosyjskiej.

Przeczytaj również:  Magdalena Ogórek trafiła na SOR. Opublikowała niepokojący wpis

– Ten krok, który uważamy za sprzeczny z prawem międzynarodowym, jest ciosem dla stabilności i pokoju w regionie – podkreślił Erdogan.

Jak informuje portal Wirtualna Polska, w piątek prezydent Turcji ma zjawić się w Polsce, na szczycie przywódców państw tzw. Dziewiątki Bukaresztańskiej. Jest to regionalna inicjatywa państw wschodniej flanki NATO powstałej w 2015 roku, w Bukareszcie. Należą do niej: Polska, Bułgaria, Rumunia, Czechy, Litwa, Estonia, Czechy, Łotwa, Słowania i Węgry.

Zobacz również: Rosyjskie wojska zdobyły elektrownię atomową w Czarnobylu. „To jest wypowiedzenie wojny całej Europie”

Zobacz również: PZPN wydał oświadczenie odnośnie rozgrywania meczu w Rosji

Źródło: wp.pl, dorzeczy.pl

(Visited 917 times, 1 visits today)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj