Donald Tusk

Tusk znowu uderza w Kaczyńskiego: „To była jego obsesja”. „Chciałbym wyrównać rachunki”

Donald Tusk nie kryje entuzjazmu w związku z zakończeniem kadencji szefa Rady Europejskiej. Były premier coraz odważniej wykorzystuje nowe stanowisko przewodniczącego EPL do zabierania głosu na temat polskiej sceny politycznej i wbijania szpil rządzącym.

Donald Tusk wydał ostatnio książkę „Szczerze”, która okazała się być pretekstem do powrotu do polskich realiów. Szef Europejskiej Partii Ludowej nie ukrywa już, że satysfakcjonuje go możliwość otwartej krytyki poczynań rządzących. Polityk odniósł się do kontrowersyjnego projektu nowelizacji ustawy o sądach powszechnych i Sądzie Najwyższym. Nowe przepisy zaproponowane przez PiS zakładałyby wprowadzenie odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów, utrudniających funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości lub podejrzanych o aktywizm polityczny.

Na antenie Radia Zet Tusk przekonywał, że jedynym rozwiązaniem konfliktu na linii rząd-sądy są masowe protesty społeczne.

— Mówię o tym bez satysfakcji. Dużo lepiej byłoby, aby o ustroju sądów w Polsce decydowała debata, interesy społeczne, pewne tradycje prawne, a nie ostra konfrontacja polityczna — stwierdził.

— Nikt w Europie nie będzie bardziej walczył o niezależne sądownictwo w Polsce niż sami Polacy. Mam nadzieję, że już nikt nie wierzy w kłamstwa, które autorzy projektów starają się rozpowszechniać, że to europejskie. Nie, to niezgodne z tradycją i traktatami — oznajmił były premier. Następnie podkreślił:

Znam Jarosław Kaczyńskiego od 30 lat i wiem, że to była zawsze jego obsesja. Kiedy ma władzę, w sposób obsesyjny nie znosi niezależnych bytów. On nie może spać ze świadomością, że ktoś nie jest poddany jego kaprysom.

Podczas spotkania promującego swojej książkę, Donald Tusk zadeklarował „wyrównanie rachunków i spłatę długów wobec szkodzących Polsce”.

Przeczytaj również: Kidawa-Błońska z wpadką podczas konwencji. „A tu chyba prompter się zawiesił”

https://twitter.com/polski_piotr/status/1206133982007574528

źródło: Radio Zet

About the Author

Malicki Jan

Wspieram polskie sprawy i opowiadam się po stronie wolności. Chętnie oddaję się urokom rozrywki cyfrowej i jestem na bieżąco z platformą Xbox i Playstation.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like these