Były premier Polski Donald Tusk skrytykował ustawę dotyczącą pomocy uchodźcom ukraińskim, a konkretnie czas, w którym została wprowadzona w życie, jako zbyt późny. Polityk apeluje o jedność w obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę.

Szef polskiej Rady Ministrów poinformował w poniedziałek, iż rząd przyjął ustawę o pomocy obywatelom Ukrainy, którzy uciekają ze swojego kraju przed wojną. Ustawa przedstawiona przez Mateusza Morawieckiego ma umożliwić podjęcie pracy w naszym kraju, zapewnić opiekę zdrowotną, a także edukację. Projekt zakłada również wsparcie finansowe dla tych, którzy przyjmą pod swój dach uchodźców z Ukrainy. Takie osoby otrzymają 40 zł dziennie, czyli około 1200 zł (przez dwa miesiące). Głos w tej sprawie zabrał Donald Tusk, lider największej partii opozycyjnej w Polsce.

Zdaniem byłego premiera problem leży w tym, że na papierze nie mamy żadnego poważnego dokumentu, i to pomimo doniesień o rosyjskiej inwazji, jakie płynęły z administracji amerykańskiego prezydenta Joe Bidena już od listopada 2021 r. W jego opinii polski rząd jest nieprzygotowany i próbuje błyskawicznie rozwiązać problem, który można było przewidzieć.

Każdy dzień ma być stratą czasu, ponieważ zmusza wszystkich zwykłych ludzi, którzy prywatnie dają swoje pieniądze oraz mieszkania, do jeszcze większego wysiłku. Przez to staje się to jeszcze trudniejszym wyzwaniem do przetrzymania. Lider Platformy Obywatelskiej apeluje do rządu, aby przekazał projekt ustawy w jak najszybszym tempie do Sejmu.

Przeczytaj również:  Granica polsko-białoruska. Znaleziono tajemniczy dron

Donald Tusk ma w środę rozmawiać w Brukseli z szefową Komisji Europejskiej, a w czwartek spotyka się w Paryżu z niektórymi premierami, a także liderami, z którymi współpracuje na co dzień.

– Ze swojej strony będę w ciągu najbliższych kilkudziesięciu godzin i w Brukseli i na szczycie w Paryżu zabiegał o to, żeby ze strony europejskiej nie było jakby cienia wątpliwości, że dzisiaj Polska potrzebuje maksymalnej pomocy, wszystkich możliwych środków, w tym środków dla samorządów – powiedział Donald Tusk.

ZOBACZ TEŻ: Kijów: Reporter SKY News ostrzelany przez Rosjan [WIDEO]

ZOBACZ TEŻ: Początek mediacji? Premier Izraela rozmawiał w Moskwie z Putinem

Źródło: DoRzeczy.pl

(Visited 339 times, 1 visits today)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj