propolski.pl: Donald Tusk skomentował narodową kwarantannę

Tusk: Szantaż weta zawiódł, kończy się polityka ustępstw

Były premier Donald Tusk opublikował na Twitterze wpis, w którym skomentował temat unijnych negocjacji budżetowych.

— Szantaż weta zawiódł. Jest nadzieja, że kończy się wreszcie polityka ustępstw wobec tych, którzy podważają fundamenty naszej wspólnoty — podkreślił w środę były szef RE Donald Tusk.

— Moja wiadomość do prezydentów i premierów EPL: szantaż weta zawiódł. Jestem przekonany, że dzięki waszemu twardemu i jasnemu stanowisku będziemy bronić zasady praworządności; że obywatele wszystkich państw członkowskich będą zadowoleni z nowych funduszy i skorzystają z nich — dodał polityk.

Unijni liderzy na szczycie RE w Brukseli rozmawiali na temat znalezienia kompromisu w sprawie budżetu na lata 2021-2027. Ma być on przyjęty razem z funduszem odbudowy o wartości 1,8 bln euro, a także z mechanizmem powiązania środków unijnych z kwestią praworządności.

Zobacz również: Konfederacja domaga się dymisji Kaczyńskiego. Winnicki: Oskarżamy go! [WIDEO]

Swój zdecydowany sprzeciw zamanifestowała Polska oraz Węgry. Prezydent Andrzej Duda po spotkaniu z prezydentem Czech Miloszem Zemanem przekazał, że osiągnięto wstępne porozumienie ws. budżetu UE i mechanizmu warunkowości.

— Praca nad nim trwa, to porozumienie jest efektem bardzo wytężonych wysiłków strony polskiej, węgierskiej, ale też i prezydencji niemieckiej — mówił Andrzej Duda.

Do sprawy odniósł się rzecznik rządu Piotr Müller: — Negocjacje budżetowe cały czas trwają. Polska i Węgry wypracowały wspólne ramy negocjacyjne. Na ten moment nie ma jeszcze porozumienia w ramach UE. Jeżeli punkty zostaną zaakceptowane to jest szansa na porozumienie na tym szczycie RE.

źródło: dziennik.pl

About the Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like these