W Borach Tucholskich pojawiły się grzyby. To wspaniała wiadomość dla zapalonych grzybiarzy. W lasach można natknąć się na podgrzybki i kurki, które są ulubionymi grzybami zbieranymi przez Polaków.

Grzybiarze, którzy udadzą się do lasu, muszą jednak bardzo uważać. Konsekwencje nieuwagi i niewiedzy mogą okazać się niezwykle poważne, a nawet doprowadzić do tragedii.

O sprawie poinformował Główny Inspektorat Sanitarny, który napisał na Twitterze o zagrożeniach związanych z brakiem umiejętności rozpoznawania grzybów.

Na jakie grzyby trzeba uważać?

– Trwa sezon grzybowy. Konsekwencje niewiedzy grzybiarzy mogą być bardzo poważne. Śmiertelnie trujące grzyby bywają łudząco do jadalnych – przekazał GIS na swoim profilu społecznościowym.

Znaną i lubianą kurkę możemy łatwo pomylić z lisówką pomarańczową. Zjedzenie jej może skutkować problemami z trawieniem. Kurka ma biały miąższ z żółtym odcieniem, natomiast lisówka pomarańczowy.

Szczególnie uważać należy na muchomory, które mają wiele odmian. Są przede wszystkim bardzo trujące i niebezpieczne.

– Najbardziej niebezpieczne dla zdrowia są muchomory, zwłaszcza sromotnikowy/zielony oraz plamisty, często mylone z czubajką kanią, tzw. sową. Muchomory mają trzony zakończone bulwą – przestrzega serwis o2.pl.

Przeczytaj również:  Zaskakujący sondaż. Konfederacja staje się trzecią siłą

GIS dodaje, że spożywanie trujących grzybów może doprowadzić do uszkodzeń wątroby i problemów z sercem. Docelowo takie dolegliwości mogą się w najgorszym razie zakończyć śmiercią.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Arnold Schwarzenegger zabrał głos w sprawie wojny na Ukrainie: „Jakby na to nie patrzeć…”

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Donald Tusk: „Gdybym rządził, paliwo kosztowałoby 5,19 zł”

źródło: o2.pl, Twitter

(Visited 671 times, 1 visits today)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj