Naukowcom z NASA udało się udźwiękowić zdjęcie gromady galaktyk z gwiazdozbioru Perseusza. Dzięki temu stworzono wzruszającą gwiezdną symfonię.

Na nagraniu można usłyszeć, jak brzmi znajdująca się w centrum supermasywna czarna dziura. Badacze do tego celu wykorzystali zdjęcie, które liczy sobie prawie 20 lat.

– Użyliśmy autorskiej metody, która pozwala na ekstrapolację danych. Dzięki temu z archiwalnego zdjęcia uzyskaliśmy interesujący efekt – relacjonował Kimberly Arcand z Obserwatorium Rentgenowskiego Chandra.

Słyszałeś, jak brzmi czarna dziura? Oto niezwykła symfonia gwiezdna NASA

Gromada galaktyk w Perseuszu położona jest ok. 230 mln lat świetlnych od Ziemi. To ogromna, trudna do wyobrażenia sobie dla człowieka odległość.

Częstotliwości zarejestrowane przez NASA (fale akustyczne) w normalnych warunkach są zbyt niskie, by mogły być słyszalne dla ludzkiego ucha. Badacze przeskalowali jednak dźwięki o 57 i 58 oktaw powyżej tonacji, dzięki temu stały się one słyszalne.

NASA opublikowała muzyczny klip, który trafił do mediów społecznościowych

Naukowcy podkreślili, że fale akustyczne mają duże znaczenie we Wszechświecie. Mogą bowiem przeszkadzać w tworzeniu się nowych gwiazd poprzez ogrzewanie gazu.

Astrofizycy dodali, że udźwiękowienie zdjęcia z kosmosu (sonifikacja) to dużo więcej niż piękne symfonie.

– Istnieje wiele zagadnień w badaniach astrofizycznych, gdzie ilość danych jest gigantyczna lub są one mocno zaszumione. Ludzki słuch może być doskonałym sposobem ich filtrowania – dodał Arcand.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Gen. Mark Milley ostrzega przed III wojną światową. Padły niepokojące słowa

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Spotkanie Dudy i Zełenskiego na Ukrainie. Te zdjęcia wywołały poruszenie [FOTO/WIDEO]

źródło: YouTube

(Visited 173 times, 1 visits today)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj