propolski.pl: Dr Sutkowski przywołuje Polaków do porządku

Szpryca dla najmłodszych obywateli? Dr Sutkowski: „Pewnie na początku listopada będzie taka rekomendacja” [WIDEO]

Prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych dr Michał Sutkowski był gościem w radiu RMF FM i wypowiedział się na temat aktualnej sytuacji pandemicznej w Polsce. Jak zauważył, jest to głównie pandemia osób, które do tej pory się nie zaszczepiły.

— Pewnie na początku listopada będzie taka rekomendacja, aby szczepić przeciwko COVID-19 dzieci powyżej piątego roku życia — powiedział dr Michał Sutkowski.

— Narasta liczba osób, które chorują – coraz młodszych — i w szpitalach obserwujemy to. Na Zachodzie jest to bardzo duża liczba — dodał niezadowolony w rozmowie z Robertem Mazurkiem. Przyznał, że jedynym ratunkiem jest szczepienie najmłodszych powyżej piątego roku życia, aby budować odporność w społeczeństwie.

— Szczepionki, platformy do tych szczepionek to prawie 30 lat. To jest jak z samochodem, który budujemy od stu iluś lat i gdzieś włożyliśmy dobrą część, to się nazywa mRNA na przykład. Są zresztą inne szczepionki dla dzieci. Ta jest polecana, bo tutaj są badania i będą badania i pewnie na początku listopada będzie taka rekomendacja dla dzieci powyżej piątego roku życia — kontynuował lekarz. Zaznaczył, że w naszym kraju 95 proc. dorosłych wysyła swoje pociechy na rozmaite szczepienia obowiązkowe i nie ma z tym żadnego problemu.

Dr Sutkowski nie ukrywał, że dzieci także mogą ciężko chorować i przechodzić zachorowanie na koronawirusa i doświadczać rozmaitych powikłań. Widać to szczególnie na przykładzie z USA, gdzie wciąż przybywa chorych dzieci. Jakie powikłania ma na myśli? Wymienił tutaj wieloukładowy zespół zapalny i liczne problemy kardiologiczne.

— Oczywiście dzieci żyją po przechorowaniu koronawriusa, ale jedno na tysiąc umiera — tłumaczył pandemiczny ekspert. Na koniec powiedział, że korzyści płynące z zaszczepienia są wyjątkowo duże, o wiele większe niż poziom zagrożenia skutkami ubocznymi.

— Niewielkie ryzyko, że będzie wstrząs anafilaktyczny raz na milion, że coś się wydarzy raz na 100 tys. — mówił medyk.

Zobacz również: Krzysztof Bosak powiedział, co myśli o „sikających pod restauracją posłach Lewicy”

Zobacz również: Marsz Równości w Szczecinie, czyli miłość, tolerancja, szacunek i „doktora” Spurek [WIDEO]

źródło: NCzas.com, YouTube.com

About the Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like these