Polski rząd sprzeciwił się obecnej formie systemu handlu emisjami CO2. Do zarzutów tych odniosła się szefowa KE Ursula von der Leyen, która na łamach niemieckiego „Frankfurter Allgemeine Zeitung” broniła unijnej koncepcji.

Szef polskiego rządu Mateusz Morawiecki wskazał niedawno, że system ten wpływa na wzrost inflacji i podatny jest na spekulacje oraz destabilizowanie gospodarki.

– Rosnące ceny gazu i prądu dają się wielu mieszkańcom Europy we znaki – napisała von der Leyen w sobotnim artykule.

Polityk zapewniła, że Komisja podchodzi do obaw tych bardzo poważnie. Szefowa KE dodała, że celem Zielonego Ładu jest walka z procesem ocieplania Ziemi, jak również zmniejszenie zależności od kopalnych źródeł energii. Oceniła, że to one są aktualnie odpowiedzialne za wzrost cen.

Von der Leyen wyjaśniła, że „słuszna jest polityka polegająca na tym, że zatruwanie (atmosfery) musi mieć swoją cenę”. Skwitowała, że zasada ta jest wyjątkowo skuteczna i prosta, a działa od 15 lat.

Szefowa KE zaznaczyła, że sektory gospodarki, w których obowiązuje handel emisjami, obniżał od 2005 roku emisję CO2 o 43 proc. W tym czasie Krajowy Produkt Brutto uległ zwiększeniu.

Przeczytaj również:  Witold Pilecki i Siostra Izabela. Dwa przykłady niezłomności charakteru na kartach dwóch książek

– Ochrona klimatu i wzrost gospodarczy idą ręka w rękę. Polska pracuje od lat nad ograniczeniem udziału brudnych źródeł energii. Konieczne są jednak dalsze wysiłki, aby odłączyć ceny energii elektrycznej w Polsce od bardzo brudnego węgla – napisano na łamach „FAZ”.

Von der Leyen nawiązała do zarzutów o spekulację uprawnieniami wysuniętych przez premiera RP, że KE zbadała ruchy na rynku nie znajdując żadnych dowodów na nieuczciwą manipulację.

– Obecnie decydującą przyczyną bardzo wysokich cen prądu jest przede wszystkim gospodarczy boom na skalę światową, który zwiększa globalny popyt na gaz. Ceny gazu rosną, więc producenci energii elektrycznej przechodzą na bardziej brudną produkcję prądu z węgla. To prowadzi z kolei do wzrostu emisji gazów cieplarnianych i tym samym do wzrostu popytu na uprawnienia do emisji CO2 – wyjaśniła szefowa KE.

Zobacz również: Niepokojąca wizja Jackowskiego na 2022 r. Zobaczył upadek rządu i masowe protesty

Zobacz również: Kolejny wywiad z dezerterem! Powiedział, co zrobi z flagą Polski [WIDEO]

Źródło: DoRzeczy.pl, Deutsche Welle

(Visited 107 times, 1 visits today)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj