Uchodźcy z Ukrainy będą mogli ubiegać się o rodzinny kapitał opiekuńczy. W tym celu skorzystają ze specjalnego formularza w języku ukraińskim, który znajdą w ZUS-ie.

ZUS przyzna rodzinny kapitał opiekuńczy dla obywateli Ukrainy, którzy przyjechali do Polski po 23 lutego 2022 roku, uciekając przed działaniami wojennymi.

Zasiłek będzie przysługiwał na drugie i kolejne dziecko w wieku od 12. do 35. miesiąca życia. To nawet 12 tys. zł na dziecko, którymi to wydatkami będą obciążeni polscy podatnicy.

Pojawi się opcja wyboru, czy chce się dostawać po 500 zł przez 24 miesiące, czy po 1000 zł przez cały rok.

Konfederacja zwraca uwagę, że PiS oszacował koszt tych wydatków na ponad 20 miliardów.

Kto za to wszystko zapłaci?

Nie ulega wątpliwości, że wszyscy już odczuwamy skutki rozdawniczej polityki partii rządzącej. Nie jest prawdą, że za inflację w pełni odpowiada wojna, jest to narracja wygodna dla partii PiS. Konfederacja przestrzegała przed ostrym lockdownem i wrzuceniem wielu dziesiątek miliardów w ramach rekompensaty dla przedsiębiorców. Nieporadna polityka NBP przyczyniła się do wzrostu inflacji.

Przeczytaj również:  "Nie będę wiecznie czekać". Kukiz postawił PiS warunek

Skutkiem, o którym wspominała Konfederacja był wzrost inflacji i cen produktów, co z pewnością zauważamy w sklepach.

Ukraińcy, by złożyć wniosek o RKO, będą potrzebowali polskiego numeru PESEL rodzica, jak i dziecka, adres e-mail, polski numer telefonu oraz numer rachunku bankowego w Polsce.

RKO oraz świadczenie z programu „Rodzinna 500 plus”, będą przysługiwać uchodźcom w czasie, kiedy przebywają oni z dziećmi w naszym kraju.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Kukiz skrytykował rządy Francji i Niemiec: Mamy obecnie od czynienia z lżejszą wersją paktu Ribbentrop-Mołotow

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Spurek chce być prezydentką. Polska potrzebuje feministki i weganki

źródło: TVN24.pl, bankier.pl

(Visited 349 times, 1 visits today)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj