Ogólnopolski Strajk Kobiet przedstawił na Facebooku propozycje tegorocznych kolęd. Jak łatwo się domyślić, słowa utworów pozostawiają wiele do życzenia i nawiązują do tematu aborcji.

— Wśród nocnej ciszy głos się rozchodzi: Wstańcie kobiety, piekło nadchodzi! — czytamy we fragmencie nawiązującym do protestów w całym kraju.

— Spotkałyśmy się, żeby wyśpiewać naszą złość, nasze żądania, ale i radość z poczucia wsparcia w walce i codzienności. Wszystko to znajdziecie w tekstach naszych kolęd. Oto efekt — bierzcie i śpiewajcie! — zachęcały lewicowe aktywistki.

Zwolenniczki strajków napisały, dlaczego zdecydowały się właśnie na taką formę protestu.

— Dlaczego kolędy? Nazwa pochodzi z łaciny, od pierwszego dnia miesiąca, a pieśni noworoczne z życzeniami pomyślności śpiewano jeszcze przed chrześcijaństwem, pojawiały się w starożytnym Rzymie, jak i słowiańskich obrzędach godowych. Nawet po złączeniu ich z religią chrześcijańską, jako część kultury ludowej stanowią przestrzeń wypowiedzi, często zawierają elementy życia ludowego — kontynuowały aktywistki z Ogólnopolskiego Strajku Kobiet.

Następnie dodały, że wspólne śpiewanie kolęd to idealny sposób na umacnianie więzi międzyludzkich.

— Wierzymy, że my też mamy prawo wykorzystać melodie, które znamy od dzieciństwa, żeby wspólnie śpiewać o tym, co dla nas ważne. I my chcemy wyśpiewać nasze życzenia — dodały przedstawicielki strajków.

Przeczytaj również:  Sławomir Mentzen: Trudne czasy tworzą silnych ludzi, silni ludzie tworzą dobre czasy

Zobacz również: Schetyna wbija szpilę Trzaskowskiemu: Jego ruchu nie ma

Na koniec wymieniły, czego sobie życzą w ramach codziennego życia: „Życzymy sobie wolności i pełni praw. Życzymy sobie spokoju i wsparcia. Życzymy sobie, żeby żadna nigdy nie szła sama”.

Przykłady kolęd spotkały się z mieszanymi reakcjami internautów, wśród których znaleźli się zarówno zwolennicy, jak i przeciwnicy takiego pomysłu.

Mamy dla was prezent 🎁🎁🎁 Spotkałyśmy się, żeby wyśpiewać naszą złość, nasze żądania ale i radość z poczucia wsparcia w…

Opublikowany przez Strajk Kobiet Poznań Poniedziałek, 14 grudnia 2020

źródło: ofeminin.pl

(Visited 957 times, 1 visits today)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj