Najnowszy sondaż poparcia partii politycznych nie pozostawia złudzeń. Zjednoczona Prawica wciąż utrzymuje się na czele, wyprzedzając wszystkie inne formacje. Badanie okazało się niezwykle pechowe dla Koalicji Obywatelskiej, która zanotowała ogromny spadek.

Według najnowszego sondażu United Surveys na zlecenie „Dziennika Gazety Prawej” i RMF FM, w najbliższych wyborach parlamentarnych PiS wygrałby z wynikiem 33,5 proc., wyprzedzając tym samym Polskę 2050 Szymona Hołowni o 11,5 punktów procentowych.

Ugrupowanie byłego prezentera TVN dominuje natomiast nad Koalicją Obywatelską aż 10 punktami procentowymi. W Sejmie znalazłaby się również Lewica, a tuż za nią Konfederacja. Progu wyborczego nie przekroczyłoby PSL – Koalicja Polska.

Jak przedstawiają się dokładne wyniki?

Zjednoczona Prawica (czyli PiS, SP, Porozumienie) zdobyła 33,5 proc., a partia Szymona Hołowni Polska 2050 – 22 proc. Jeżeli chodzi o Koalicję Obywatelską, to jej wynik uplasował się w granicy 12 proc. Okazuje się, że jest to najgorszy wynik KO w historii badań United Surveys. 

Lewica (SLD, Razem, Wiosna) zdobyła 9,6 proc., w niewielkim stopniu wyprzedzając Konfederację (KORWiN, Ruch Narodowy, Korona) z 8,6 proc.

Koalicja Polska — Polskie Stronnictwo Ludowe zdobyło jedynie 4,3 proc. ankietowanych. Sondaż przeprowadzono metodą CATI (Computer Assisted Telephone Interview) 11 maja 2021 roku na próbie 1000 osób.

Zobacz również: Niemcy coraz bardziej zniecierpliwieni. Rośnie agresja wśród niezaszczepionych

Z czego może wynikać tak duży spadek dla Koalicji Obywatelskiej?

Najprawdopodobniej wyborcy rezygnują z popierania KO i stawiają na ugrupowanie Szymona Hołowni, który jawi się jako nowość, spoza dotychczas znanego układu. Prezentuje złudzenie świeżej siły politycznej, dając Polakom nadzieję na realne zmiany. Medialne doniesienia o przepychankach w Koalicji Obywatelskiej i niesprawne rządy Borysa Budki z pewnością zaważyły na wizerunku całej formacji. Wielu polityków opozycji krytykuje przywództwo Budki i chciałoby nowego lidera. Ponadto KO mogła mocno stracić po decyzji o wstrzymaniu się od głosu w sprawie ratyfikacji Funduszu Odbudowy. Jako że wyborcy oczekują konkretów, mogą skłaniać się teraz ku Lewicy, która ostatnio doszła do porozumienia z PiS-em w tej właśnie kwestii. Pomimo różnic i niechęci do PiS-u Lewica potrafiła się z partią rządzącą porozumieć, wybijając się ponad opozycję. Tymczasem Koalicja Obywatelska zaprezentowała się jako wyjątkowo kłótliwa i niezdecydowana.

Zobacz również: Teresa Lipowska ma dość. „Jestem już przytłoczona tym, co się dzieje od ponad roku”

Źródło: DoRzeczy.pl, wMeritum.pl

(Visited 1 171 times, 1 visits today)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj