Dziennikarze stacji TVN ujawnili, że podkomisja smoleńska, której szefował Antoni Macierewicz, nie opublikowała części kluczowych informacji dot. katastrofy. Podkomisja Macierewicza zataiła wyniki symulacji amerykańskiego instytutu NIAR, które jednoznacznie obalają teorie Macierewicza, jakoby w Smoleńsku miało dojść do zamachu. Polityk PiS broniąc się przed zarzutami twierdził, że reporterzy TVN „są niekompetentni” albo „manipulują nimi Rosjanie”. Na temat postawy kontrowersyjnego polityka wypowiedzieli się Polacy w sondażu przeprowadzonym przez pracownię United Surveys dla Wirtualnej Polski.

Złe wieści dla PiS

Wyniki badania są miażdżące dla bliskiego współpracownika Jarosława Kaczyńskiego.

Aż 61,4 proc. Polaków jest przekonanych, że szef podkomisji smoleńskiej oszukuje opinię publiczną. Z tego aż 46,1 punktów procentowych wybrało opcję „Zdecydowanie uważam, że [Macierewicz – red.] oszukuje opinię publiczną”.

Tylko 13,3 proc. pytanych wybrało opcję „Raczej uważam, że mówi prawdę i rzetelnie wyjaśnia jej [katastrofy – red.] przyczyny”

10,9 proc. respondentów poparło opcję „Zdecydowanie uważam, że mówi prawdę i rzetelnie tłumaczy jej przyczyny”.

14,5 proc. nie ma w tej sprawie zdania lub uważa, że „trudno powiedzieć”.

Co ciekawe, wyborcy PiS wyraźnie głosowali inaczej niż reszta Polaków. 33 proc. zdecydowanie wierzy w twierdzenia Macierewicza, a według 35 proc. „raczej mówi prawdę”.

Poseł: To on odpowiada za podział polskiego społeczeństwa

Fala krytyki spadła na Antoniego Macierewicza także podczas sejmowej debaty dot. ujawnionych przez dziennikarzy informacji. Szereg pytań zadał politykowi dr Maciej Lasek, pracownik tzw. komisji Millera, która badała przyczyny katastrofy smoleńskiej przed rządami PiS.

Panie przewodniczący [Macierewicz – red.], czy kiedykolwiek pan albo pana współpracownicy z podkomisji byliście w Smoleńsku na miejscu wypadku? Mieliście dostęp do wraku? Wykonaliście kopię zapisów czarnych skrzynek?Czy nie zastanowiło to pana, dlaczego tak wiele osób, które wcześniej powołał pan do podkomisji, nie podpisało się pod raportem lub złożyło zdanie odrębne? Dlaczego tak wielu z nich odeszło, mimo że były to osoby, które współpracowały z panem od wielu lat? (…) Dlaczego nie umieściliście wyników amerykańskiego instytutu NIAR, które udowadniają, że skrzydło samolotu przegrywa z brzozą, że samolot leciał tak, jak było to zapisane w czarnych skrzynkach – dopytywał poseł.

Macierewicz próbował bronić się, oskarżając m.in. Radosława Sikorskiego, Bogdana Klicha i innych polityków PO o „współpracę polityczną i organizacyjną z Putinem i rosyjskimi służbami”.

Zarzuty Macierewicza kontrował poseł Kierwiński, poddając w wątpliwość kompetencje polityka. Jego zdaniem doświadczenie Macierewicza „sprowadza się do szkodzenia państwu polskiemu”.

CZYTAJ TEŻ: Polacy oburzeni propozycją rządu. „Zostaje nam siedzieć przy świecach”

CZYTAJ TEŻ: „Niemieccy politycy mówią o stanowisku dla Tuska w strukturach UE”. Co na to były premier?

To pan odpowiada za rozwalenie polskiego wywiadu, to pan odpowiada za osłabienie polskiej armii, to pan odpowiada za podział polskiego społeczeństwa – wymieniał poseł.

Źródło: wp.pl

(Visited 127 times, 1 visits today)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj