Jeden z liderów Konfederacji Sławomir Mentzen był gościem w programie „Rzecz o polityce”. Ekonomista w ostrych słowach podsumował zaprezentowany 15 maja Polski Ład. W rozmowie z prowadzącym Jackiem Nizinkiewiczem odpowiedział na pytanie, czy rozwiązania ogłoszone w ramach tzw. Polskiego Ładu są dobrą odpowiedzią na problemy polskich przedsiębiorców po pandemii.

— Absolutnie nie. Polski Ład ma przede wszystkim służyć wynikom wyborczym Prawa i Sprawiedliwości. Jarosław Kaczyński od lat pokazuje, że jego celem jest wytyczanie takich linii podziału, żeby po jego stronie było więcej, a po drugiej stronie było mniej. W związku, z czym zaplanował taką reformę podatkowej, na której – w teorii – skorzystać ma większość społeczeństwa, a mniejszość ma się do tego dorzucić. W tym wypadku tą mniejszością są przedsiębiorcy oraz klasa średnia, dla których opodatkowanie ma wzrosnąć — wyjaśnił Sławomir Mentzen.

Zobacz również: Izba Lekarska chce rozliczenia doktora Bodnara. Lekarz nie stosował teleporad i nagłośnił amantadynę

— Zabranie pieniędzy jednym i przekazanie ich drugim w żaden sposób nie jest receptą na odbudowanie wzrostu gospodarczego, ponieważ nie tworzy to żadnej wartości dodanej. Po prostu dzielimy dobrobyt już wypracowany — tłumaczył ekonomista.

Jacek Nizinkiewicz zauważył, że znaleźliśmy się w sytuacji szczególnie trudnej: „Czy nie lepiej rzeczywiście podnieść składkę zdrowotną?” — zapytał redaktor.

Przeczytaj również:  Partia KORWiN zmienia nazwę. Sławomir Mentzen wyjaśnia powody decyzji

— Wydaje się, że to jest najprostszym rozwiązaniem, co nie znaczy, że będzie skuteczne. Problemem nie jest to, ile wydajemy na system ochrony zdrowia, tylko to, w jaki sposób te pieniądze są wydawane i w jaki sposób cała nasza służba zdrowia jest zarządzana — podkreślił Mentzen.

— Stany Zjednoczone na swój system ochrony zdrowia wydają prawie 18 procent swojego olbrzymiego PKB. To jest zdecydowany rekord świata, a służbę zdrowia mają na fatalnym poziomie. Średnia długość życia w USA po prostu spada. Państwa takie jak Singapur wydają około 5 procent i mają znacznie lepsze wyniki niż Stany Zjednoczone. Jeśli do dziurawego wiadra się doleje więcej wody, to poziom nam się nagle nie podniesie. Chodzi o to, żeby ten system zaczął lepiej działać. Jeżeli do obecnie niedziałającego systemu dorzucimy więcej pieniędzy, to on niestety dalej nie będzie działał — podkreślał polityk Konfederacji.

Sławomir Mentzen przybliżył również pomysły Konfederacji, które koncentrują się na pomocy przedsiębiorcom.

— Uważamy, że gospodarka jest budowana przez przedsiębiorstwa i przez przedsiębiorców. Tam się wytwarza tak naprawdę PKB. Mamy niestety od lat malejące wydatki na inwestycje, przedsiębiorcy coraz mniej inwestują — tłumaczył polityk.

Przeczytaj również:  Polacy oglądali ten film przed meczem z Arabią. To ich zmotywowało

Ponadto ocenił, że dzieje się tak „z wielu powodów” i wymienił kilka z nich.

— Jednym z nich jest olbrzymia niestabilność polskiego systemu podatkowego, co roku mamy tu praktycznie rewolucję. Chociażby w zeszłym roku zostały opodatkowane z zaskoczenia CIT-em spółki komandytowe. Dzisiaj stoimy przed tym wyzwaniem, jakim jest nowy ład, który ma podnieść przedsiębiorcom podatki o ponad 40 procent rok do roku. To jest olbrzymia kwota. Do tego mamy problemy z praworządnością, problem z uznawaniem wyroków polskich sądów, w związku z czym w Polsce się nie chce inwestować. Jeżeli zabierzemy przedsiębiorcom więcej pieniędzy, to oni na pewno nie będą więcej inwestować, w związku z czym absolutnie to nie jest recepta na wzrost gospodarczy. Podatki należy upraszczać przede wszystkim, bo są w tej chwili bardzo skomplikowane i niestety w ramach tego nowego ładu będą jeszcze bardziej skomplikowane — mówił polityk.

Zobacz również: Ministerstwo Zdrowia: bezpłatny pakiet badań dla każdego 40-latka

Źródło: NCzas.com

(Visited 904 times, 1 visits today)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj