podatek

Skok na kasę Polaków? Prawie milion Polaków będzie musiało płacić na utrzymanie ZUS

W środowy wydaniu „Rzeczpospolitej” możemy przeczytać, że gazeta dotarła do projektu rządu zakładającego nałożenie składek ZUS na około 900 tysięcy osób zatrudnionych na umowę o zlecenie.

Od każdego zlecenia zapłacimy ZUS. Stracą renciści i rolnicy. Po planowanych przez rząd zmianach prowadzący działalność nie będą już mieli ulgi w składkach przekazała w środę „Rzeczpospolita”.

Gazeta podaje, że projekt przewiduje nałożenie składek na blisko milion osób zatrudnionych na umowę o zlecenie.

To może zwiększyć wpływy do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o około 4 mld zł. Wszystko wskazuje na to, że te zmiany są nieuniknione i wejdą w życie od 1 stycznia 2022 roku informuje dziennik.

„Rzeczpospolita” podkreśla następnie, że już teraz budzący kontrowersje projekt zostanie wkrótce wpisany do wykazu prac legislacyjnych rządu.

Dobra wiadomość dla przedsiębiorców jest taka, że po nowelizacji zostanie przepis, w myśl którego wystarczy ubezpieczenie z jednego rodzaju działalności. Nie będą więc musieli płacić składek od każdej swojej działalności oddzielnie. Z projektu wynikają jednak zmiany w zasadach oskładkowania emerytów i rencistów prowadzących działalność gospodarczą czytamy następnie.

Według dziennikarzy gazety, projekt zakłada również wykreślenie z ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników art. 5a. Przewiduje tym samym możliwość prowadzenia przez nich działalności gospodarczej niewielkich rozmiarów bez utraty prawa do ubezpieczenia w KRUS.

W ten sposób działa obecnie ponad 70 tys. rolników właścicieli małych wiejskich sklepów spożywczych, gospodarstw agroturystycznych czy zakładów fryzjerskich czytamy.

Po zmianach, jeśli nadal będą chcieli prowadzić swoją działalność, stracą prawo do ubezpieczenia w KRUS i będą musieli przenieść się do ZUS. W praktyce oznacza to, że stracą oni prawo do ubezpieczenia rolniczego, za które płacą obecnie 708 zł na kwartał, i będą musieli płacić pełne składki w ZUS w wysokości nawet 1457,49 zł miesięcznie dostrzega „Rzeczpospolita”.

Przeczytaj również: Liczne skutki uboczne po szczepionce przeciwko COVID-19. Izrael ujawnia

Przeczytaj również: „Pogrążyła Rafała. Nie wiedziała, że jest jeszcze na wizji”. Trzaskowski wykpiony przez Olejnik

źródło: Nczas

About the Author

Malicki Jan

Wspieram polskie sprawy i opowiadam się po stronie wolności. Chętnie oddaję się urokom rozrywki cyfrowej i jestem na bieżąco z platformą Xbox i Playstation.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like these