Joanna Senyszyn

Senyszyn o księdzu Popiełuszko: „Zginął za działalność polityczną, nie za wiarę”

Joanna Senyszyn była gościem w TVP Info. Wypowiedziała się na temat ks. Jerzego Popiełuszko i podkreśliła, że zajmował się on przede wszystkim działalnością polityczną, za którą przyszło mu zginąć.

– Ksiądz Popiełuszko został uznany męczennikiem Kościoła, chociaż tak naprawdę nie zginął za wiarę, tylko za działalność polityczną. Zajmował się działalnością polityczną, która w tamtym czasie była niewygodna nawet dla Kościoła katolickiego — mówiła posłanka SLD.

Wojciech Skurkiewicz z PiS, który również uczestniczył w rozmowie, zarzucił, że Senyszyn nie rozumie słów Popiełuszko, który zawsze podkreślał, że należy zło dobrem zwyciężać.

– Na pewno nie zginął za wiarę, natomiast Kościół sobie sam decyduje, kto jest świętym. Kościół kieruje się własną polityką, ustanawiając świętych. Zresztą wielu z nich nie zasługuje wcale na świętość jak chociażby Matka Teresa z Kalkuty, co teraz już wyraźnie zostało powiedziane — kontynuowała Senyszyn, która jest zdania, że w latach 80. Kościół układał się z władzami.

Do dyskusji włączył się również Wojciech Kubalewski z Zielonych.

– W tradycji ks. Popiełuszki szczególnie jest mi bliskie to, że stawał w obronie wykluczonych, robotników, tych, którzy w ówczesnym, ale i dzisiejszym systemie, byli tymi, którzy byli oszukiwani, wykorzystywani. Ten system nie za bardzo się zmienił po 1989 r. Ks. Popiełuszko mówił, by stanąć aktywnie tam, gdzie dzieje się krzywda – wyjaśnił.

W programie poruszono także temat Jerzego Urbana, który był rzecznikiem komunistycznego rządu w latach 1981-89. Urban wielokrotnie atakował ks. Popiełuszkę, a mimo to wciąż ma grono sympatyków, którzy go popierają.

źródło: tvp.info

About the Author

One thought on “Senyszyn o księdzu Popiełuszko: „Zginął za działalność polityczną, nie za wiarę”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like these