Znana z serialu telewizyjnego sędzia Anna Maria Wesołowska postanowiła odnieść się do sprawy trwających protestów przeciwko wyrokowi TK. Skomentowała wulgarny język demonstrantów i wyjaśniła, ze to, co się obecnie dzieje jest dla niej zrozumiałe i akceptowalne.

Po chwili tłumaczyła młodych ludzi, którzy w jej ocenie mają prawo do wyrażania negatywnych emocji. Podkreśliła, że sama nie popiera takich zachowań, jednak stara się rozumieć obie strony konfliktu.

— Doskonale wiecie, że jestem zdecydowanym przeciwnikiem wulgaryzmów. Na jednym ze spotkań z młodzieżą, w moim ukochanym I LO im. Mikołaja Kopernika w Łodzi, uczeń klasy maturalnej próbował mnie przekonać, że są takie sytuacje, kiedy wulgaryzmy są usprawiedliwione, bo na przykład potrafią rozładować bardzo silne emocje. Nie przemówiło to do mnie. Tłumaczyłam, że agresywnych słów nic nie usprawiedliwia, a chłopak filozofuje. Dzisiaj przepraszam. Kiedy zobaczyłam młodych ludzi protestujących przeciwko zaostrzeniu przepisów aborcyjnych, zrozumiałam, że się myliłam. Są sytuacje, gdy język ma prawo wymknąć się spod kontroli. Człowiek uczy się jednak całe życie — powiedziała Anna Maria Wesołowska.

Zobacz również: Mentzen zdecydowanie o działaniach rządu: „W głowie się nie mieści, jakim trzeba być idiotą…”

— Przypomnijmy tym, którzy widzą w marszach naruszenie prawa, że umowa społeczna przyznaje obywatelom prawo do nieposłuszeństwa – świadomego naruszenia niesprawiedliwego prawa z intencją jego zmiany na prawo sprawiedliwe. W sytuacjach zagrażających demokracji warto odwołać się do Rawlsa, przedstawiciela umowy społecznej, który podkreślał, że jeżeli obywatele, którzy wybrali nieposłuszeństwo, występują publicznie, nie ukrywają się, nie stosują przemocy i nie uchylają się od odpowiedzialności, to taka postawa jest wyrazem szacunku dla prawa. I za ten szacunek dziękuję — kontynuowała prawniczka.

Doskonale wiecie, że jestem zdecydowanym przeciwnikiem wulgaryzmów. Na jednym ze spotkań z młodzieżą, w moim…

Opublikowany przez Anna Maria Wesołowska Czwartek, 29 października 2020

źródło: teleshow.wp.pl

(Visited 1 079 times, 1 visits today)
Przeczytaj również:  Hołownia: „Jego dni są policzone. Kaczyński mu nie wybaczy”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here