Sąd Okręgowy w Lublinie przyznał odszkodowanie działaczowi Komitetu Obrony Demokracji, który w sierpniu ubiegłego roku wraz z drugim mężczyzną zawiesili na pomniku Lecha Kaczyńskiego w Białej Podlaskiej papier imitujący koszulkę z napisem „Konstytucja”. Obaj zostali zatrzymani wtedy przez policję.

Sąd nie przychylił się do żądania jednego z działaczy KOD, który chciał pierwotnie 10 tysięcy złotych zadośćuczynienia w ramach rekompensaty za „krzywdy doznane w trakcie zatrzymania”. Zamiast tego w czwartek Sąd Okręgowy w Lublinie postanowił przyznać mężczyźnie 4 tysiące złotych. W uzasadnieniu wzbudzającego kontrowersje wyroku czytamy:

— W związku z zatrzymaniem przez kilkanaście godzin Stanisław Dembowski niewątpliwie doznał krzywdy, co skutkowało zasądzeniem zadośćuczynienia. Oceniając intensywność negatywnych doznań związanych z pozbawieniem wolności, należy przy tym zaznaczyć, że fakt zatrzymania był dla wnioskodawcy nieoczekiwany, nieznany i niewątpliwie stresujący.

Wyrok sądu nie jest prawomocny. Sam działacz organizacji opozycyjnej w rozmowie z portalem tvn24.pl skomentował to następująco:

— Nie chodzi o pieniądze dla mnie. Chodzi o zasadę, o pokazanie, że sądy są niezależne. Zapowiadałem, że część zadośćuczynienia przekażę na cele społeczne i tak też zrobiłem – powiedział Dembowski w rozmowie z portalem tvn24.pl.

Drugą z osób odpowiedzialnych za naruszenie pomnika tragicznie zmarłego prezydenta jest Ryszard Filipiuk. Mężczyzna również domagał się 10 tysięcy złotych, argumentując to zarekwirowaniem telefonu oraz stratami moralnymi. Jego sprawa została jednak przekazana do Sądu Rejonowego w Białej Podlaskiej.

Przeczytaj również:  Potężna eksplozja w Baranowie. Są osoby ranne

Przeczytaj również: Durczok przyznał się do wielomilionowego przekrętu i jest na wolności. 17-latka podrobiła legitymację i trafiła na 3 miesiące do aresztu

News prosto z naszej parodii wymiaru sprawiedliwości.Pewien KODziarz rok temu zawieszał koszulę z napisem "…

Gepostet von Kamieni Kupa am Freitag, 6. Dezember 2019

źródło: Do Rzeczy

(Visited 142 times, 1 visits today)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj