W bardzo rzadkich przypadkach po przyjęciu szczepionek firm Pfizer/BioNTech i Moderna może wystąpić zapalenie mięśnia sercowego i zapalenie osierdzia. Niepokojących doniesień można dowiedzieć się z ostatnich komunikatów Europejskiej Agencji Leków.

Po zaszczepieniu preparatem Pfizer/BioNTech lub Moderna może pojawić się zapalenie mięśnia sercowego i zapalenie osierdzia poinformowała Europejska Agencja Leków.

EMA w ostatnim komunikacie zaleca, aby na listę niepożądanych działań w ulotkach informacyjnych szczepionek Pfizera oraz Moderny wymienić możliwość wystąpienia zapalenia mięśnia sercowego i osierdzia. Ostrzeżenie ma na celu „podniesienie świadomości wśród pracowników służby zdrowia i osób przyjmujących te szczepionki”.

Objawy zapalenia mięśnia sercowego i osierdzia często przyjmują postać duszności, nieregularnego, przyspieszonego bicia serca i bólu w klatce piersiowej.

EMA przeprowadziła badania na grupie 145 przypadków zapalenia mięśnia sercowego wśród osób, które otrzymały Comirnaty (szczepionka Pfizer/BioNTech) i 19 przypadków wśród osób, które otrzymały Modernę. Pięć przypadków, które miały miejsce w EOG, zakończyło się śmiercią.

EMA dokonała również przeglądu raportów o 138 przypadkach zapalenia osierdzia po zastosowaniu preparatu Comirnaty i 19 przypadkach po zastosowaniu preparatu Moderna.

Do 31 maja bieżącego roku na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego użyto 177 milionów dawek Comirnaty i 20 milionów dawek wyprodukowanych przez Moderna. Europejska Agencja Leków wskazuje, że przypadki wystąpiły w ciągu 14 dni po (głównie drugim) zaszczepieniu i u „młodszych dorosłych mężczyzn”.

Przeczytaj również:  "Kuchenne rewolucje" notują znaczący spadek oglądalności. Program Gessler zniknie z anteny?

Przeczytaj również: Pandemia to spisek? Jeżeli oni tak uważają, to rządzący powinni się poważnie zastanowić: „Wymusić istotne zmiany w…

Przeczytaj również: Brytyjskie media zszokowane reklamą piwa Sławomira Mentzena: „Za to go uwielbiam. Krzyk lewactwa…

źródło: Do Rzeczy

(Visited 29 218 times, 1 visits today)

2 KOMENTARZE

  1. He he he he ja się jakoś zaszczpiołem i żyję żadnych skutków ubocznych nie mam ;p jestem po wypadku samochodowym Cudem przeżyłem lekarze z Wołowskiej w Warszaie olali mnie a na Grenadierów uratowali szpitał a szpital 🙁

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj