propolski.pl: Mateusz Morawiecki

Rząd szykuje obniżkę podatku PIT: „System ma być jak najbardziej sprawiedliwy i skłaniać do pracy”

Podczas piątkowego posiedzenia Rady Ministrów zdecydowano o przyjęciu projektu zakładającego obniżenie stawki podatku PIT z 17 do 12 proc.

— System ma być jak najbardziej sprawiedliwy i skłaniać do pracy — obwieścił premier Mateusz Morawiecki. Jak dodał, rząd zlikwiduje także krytykowaną ulgę dla klasy średniej.

Najważniejszym założeniem projektu będzie obniżenie od 1 lipca stawki PIT z 17 proc. do 12 proc. Z nowego rozwiązania skorzystają podatnicy, którzy mieszczą się w pierwszym progu podatkowym (do 120 tys. zł).

Jak wyliczyło Ministerstwo Finansów podatnicy zapłacą rocznie podatek niższy o 29,4 proc. Nowa zmiana będzie dotyczyć 25 mln Polaków.

Rząd zlikwiduje również ulgę dla klasy średniej. Premier Mateusz Morawiecki przyznał, że rząd zdecydował się na likwidację tej ulgi, ponieważ, była „słusznie krytykowana”.

Projekt zakłada także uproszczenie rozliczenia kwoty wolnej, dla osób, które zarabiają w kilku miejscach. Przedsiębiorca będzie mógł wyłączyć składkę na ubezpieczenie zdrowotne z podstawy opodatkowania.

W kwestii rozliczania składki zdrowotnej korzyść uzyska nawet 1,4 mln przedsiębiorców.

Projekt ustawy zakłada również powrót do wspólnego rozliczenia z dzieckiem w sytuacji, kiedy rodzic jest samotny, a także zwiększenie kwoty zarobków, jakie może osiągnąć dziecko bez utraty preferencji podatkowych przez jego rodziców (z 3089 zł do 16 061,28 zł w 2022).

źródło: YouTube.com, Twitter.com, ksiegowosc.infor.pl

About the Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like these