„Minister pandemii” Adam Niedzielski nie przestaje straszyć i opowiada o ryzyku zapadnięcia na nowe choroby. Szef resortu zdrowia skomentował statystyki uchyleń od szczepień obowiązkowych, których liczba zwiększyła się 2-krotnie.

W Polsce notuje się więcej przypadków chorób zakaźnych niż w przeszłości. „Jeśli chodzi o ospę wietrzną, to od 1 stycznia do 31 grudnia ub.r. było 171 480 jej przypadków, a w 2021 – 57 669. Jeśli chodzi o różyczkę, to w ub.r. były 153 zachorowania, zaś w 2021 r. – 50. Na krztusiec zachorowało w ub.r. 376 osób, a w 2021 r. – 182” – podaje portal nczas.

Niedzielski wyjaśnił, że jego resort stale obserwuje tę sytuację dzięki wyspecjalizowanym instytucjom.

– Widzimy, że po dwóch latach względnego spokoju, jeśli chodzi o choroby zakaźne, oprócz COVID-19 oczywiście, to mamy wzrosty liczy zachorowań. Łączymy to z tym, co tak kolokwialnie nazywamy luką odpornościową, która wynika z tego, że więcej się izolowaliśmy, nosiliśmy maseczki, więc narażenie na patogeny było zdecydowanie mniejsze. Teraz, jak sytuacja jest już normalna, musimy niestety nadgonić – mówił szef ministerstwa zdrowia.

Polacy rezygnują ze szczepień?

Na pytanie, czy wzrost liczby przypadków chorób zakaźnych wynika ze spadku poziomu szczepienia dzieci, minister odpowiedział, że spadek ten z pewnością niepokoi.

Dodał, że w ostatnim czasie dużo więcej dzieci, niż kilka lat temu, nie dostaje szczepionek, które są określone w Programie Szczepień Obowiązkowych. Podsumował, jak „bardzo dużo złego zrobiły ruchy antyszczepionkowe, szczególnie te mające już sformalizowaną, polityczną postać”.

– Myślę tu też bowiem o działalności niektórych partii politycznych, które bardzo cynicznie postawiły na to, żeby się zdefiniować w kontrze do tendencji na całym świecie, by walczyć z pandemią COVID-19 szczepionkami. Myślę, że te osoby ponoszą odpowiedzialność za sytuację, z jaką mamy teraz do czynienia, że ryzyko powrotu chorób, z którymi nie mieliśmy już do czynienia, staje się realne – stwierdził minister.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: „To była dobra decyzja”. Kidawa-Błońska o podniesieniu wieku emerytalnego

źródło: PAP

(Visited 119 times, 1 visits today)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj