propolski.pl: Co z osobami, które nie chcą się zaszczepić?

Rekompensat za zgon po szczepieniu nie będzie. „Przyjmując lek, pacjent godzi się na ryzyko wystąpienia działań niepożądanych”

W Polsce ruszyła akcja szczepień, jednak prawnicy ostrzegają przed walką o ewentualne odszkodowania. Pieniądze z Funduszu Kompensacyjnego otrzymamy wyłącznie w przypadku wstrząsu i porażenia nerwu twarzowego.

Zdaniem prawników obecny projekt nowelizacji ustawy o zapobieganiu i zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi jest błędny, ponieważ zakłada ograniczenie świadczeń wyłącznie do listy odczynów niepożądanych wymienionych wprost w charakterystyce produktu leczniczego (ChPL). Oznacza to bowiem, że ewentualnym poszkodowanym będą przysługiwały odszkodowania wyłącznie wówczas, gdy przytrafi im się jedna z przypadłości wskazanych przez producenta szczepionki.

— W praktyce z ciężkich znanych działań niepożądanych możemy mówić jedynie o ostrym obwodowym porażeniu nerwu twarzowego i wstrząsie anafilaktycznym. Odpowiedzialność za inne działania niepożądane jest wyłączona do czasu, gdy producent szczepionki dopisze je do listy, i ograniczona czasowo — stwierdziła Jolanta Budzowska, radca prawny i pełnomocnik pacjentów poszkodowanych przez błędy medyczne.

Czytaj także: Wyciekł niewyemitowany program TVN24. Olbrychski szkalował w nim Polaków

Nieco odmiennego zdania jest adwokat Ewa Rutkowska.

Przyjmując lek, pacjent godzi się na ryzyko wystąpienia takich działań. Projektowana nowelizacja stanowi więc uzupełnienie systemu odpowiedzialności firm farmaceutycznych, jako że za działania niepożądane wymienione w ChPL obecnie nikt nie odpowiada na gruncie prawa cywilnego. Podniesie to więc poziom ochrony pacjentów, oferując im pomoc finansową, bo dziś system prawny nie przewiduje żadnego wsparcia — wskazała.

Czytaj także: Norwegia: 23 osoby zmarły po przyjęciu szczepionki. „Niepożądane reakcje po przyjęciu preparatu”

— Tyle że już dziś nie można skutecznie dochodzić roszczeń odszkodowawczych za działania niepożądane wymienione w ChPL, ponieważ przyjmuje się, że pacjent, biorąc lek, akceptuje ryzyko ich wystąpienia — dodaje.

Ponadto eksperci podkreślają, że wśród działań niepożądanych nikt nie wymienia zgonu. Tymczasem jest on teoretycznie możliwy, na przykład w konsekwencji wstrząsu anafilaktycznego, który wymieniony jest jako możliwy efekt uboczny w ulotce szczepionki.

Źródło: RP.pl

About the Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like these