propolski.pl: „Rasizm, kolonializm i patriarchat”. Poseł Lewicy o lekturze szkolnej: "Nadaje się do kosza". Dziennikarz TVP nie wytrzymał

„Rasizm, kolonializm i patriarchat”. Poseł Lewicy o lekturze szkolnej: „Nadaje się do kosza”. Dziennikarz TVP nie wytrzymał

Poseł Lewicy Maciej Gdula zabrał głos w mediach społecznościowych na temat prozy Henryka Sienkiewicza. Będące lekturą szkolną „W Pustyni i w puszczy” polityk określił „przykładem głęboko szkodliwego utworu literackiego”.

Nie ma chyba w polskiej literaturze napisał na Twitterze poseł Lewicy Maciej Gdula drugiej podobnej perły łączącej w takim natężeniu rasizm, kolonializm i patriarchat ocenił dzieło noblisty Henryka Sienkiewicza.

Moja 11 letnia córka przebrnęła przez „W pustyni i w puszczy”. Nie ma chyba w polskiej literaturze drugiej podobnej perły łączącej w takim natężeniu rasizm, kolonializm i patriarchat. Kanon lektur w podstawówce nadaje się do kosza. Przestańmy męczyć i zatruwać dzieci! zaapelował Gdula.

Wpis parlamentarzysty Lewicy cieszy się wielką popularnością wśród internautów, zwłaszcza młodych wyborców Lewicy. Ci przekonują, że powieść Henryka Sienkiewicza należy opatrzyć stosownym edukacyjnym komentarzem sygnalizującym „szkodliwe” oraz „rasistowskie” i „patriarchalne” treści. W grę wchodzi również całkowite wycofanie książki ze szkół.

Można by to krytycznie omawiać w liceum! dodał następnie Gdula, w odpowiedzi na pochwalny wpis jednej z frustrowanych Sienkiewiczem młodych internautek.

Krytycy Gduli przypominają wartość literacką dzieła polskiego pisarza i zwracają uwagę, że powieść została napisana w określonych realiach historycznych, a Sienkiewicz posiadał perspektywę odmienną od współczesnej.

Żeby mógł Pan zrozumieć, gdzie jest dzisiaj i gdzie może być jutro, powinien Pan przynajmniej trochę dowiedzieć się, gdzie był pański dziadek, jeśli Pan tego nie zrobi, będzie się kręcił w kółko, albo cofał wstecz, myśląc, że cały czas idzie do przodu napisał w odpowiedzi na wpis posła jezuita Krzysztof Mądel.

Tematem zainteresował się również dziennikarz Mateusz Maranowski z Polsat News, pytając Gdulę o propozycje lektur zastępczych, bardziej przystających do czasów współczesnych.

Zamiast W pustyni i w puszczy proponuję Cyryl gdzie jesteś Woroszylskiego. Zamiast Chłopców z Placu broni, Wojnę, która ocaliła mi życie K. Brubaker-Bradlay. Zamiast Kamieni na szaniec (7-8 klasa) Pamiętnik z Powstania warszawskiego Białoszewskiego zaproponował Gdula.

Do kontrowersyjnego tweeta odniósł się również Daniel Liszkiewicz z TVP. Dziennikarz zasugerował, że posłowi Lewicy w kanonie lektur szkolnych marzyłyby się dzieła Marksa oraz Lenina.

„Kapitał”, „Manifest komunistyczny” oraz „Lenin – dzieła zebrane” ironizował.

Przeczytaj również: „Wtedy rząd rozstanie się z kolegami z Solidarnej Polski”. Mocne słowa Suskiego u red. Mazurka

Przeczytaj również: Internet przypomina wypowiedź Komorowskiego z 2015 roku podczas obchodów Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Źródło: wMeritum

About the Author

Malicki Jan

Wspieram polskie sprawy i opowiadam się po stronie wolności. Chętnie oddaję się urokom rozrywki cyfrowej i jestem na bieżąco z platformą Xbox i Playstation.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like these