Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski padł ofiarą oszustwa. Jak się okazuje, znalazł się w grupie polityków, którzy rozmawiali z fałszywym Witalijem Kliczko.

— Rzeczywiście wszyscy zostaliśmy oszukani — wyznał włodarz stolicy. O szczegółach tej sprawy poinformowało Radio ZET. Dziennikarze ustalili, że wraz z początkiem czerwca Rafał Trzaskowski rozmawiał za pośrednictwem wideo rozmowy z merem Kijowa Witalijem Kliczko.

Radio ZET informuje, że spotkanie miało jednak niecodzienny przebieg. Krótko po zakończeniu rozmowy, warszawski ratusz skontaktował się z władzami Kijowa. Wówczas udało się ustalić, że w tym czasie Kliczko żadnej rozmowy nie prowadził.

Stało się więc jasne, że Rafał Trzaskowski został oszukany przy pomocy technologii deepfake. Metoda ta pozwala na cyfrowe odtworzenie wyglądu, głosu i zachowania danej osoby, na podstawie dostępnych nagrań z jej udziałem.

W czasie rozmowy nie poruszano żadnych kluczowych kwestii. Warszawscy urzędnicy powiadomili o całym zdarzeniu Wydział do walki z cyberprzestępczością Komendy Stołecznej Policji.

– Rzeczywiście wszyscy zostaliśmy oszukani. Rozmowa nie dotyczyła żadnych wrażliwych kwestii, ale i tak zdecydowałem się powiadomić o incydencie polskie służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo oraz Ambasadę Ukrainy – powiedział Rafał Trzaskowski, który udzielał wywiadu dla radia ZET.

Przeczytaj również:  Sondaż. PiS zdecydowanym liderem. Pięć ugrupowań w Sejmie

Włodarz stolicy zapewnił, że wyciągnięto wnioski ze wspomnianej wpadki. Prezydent Warszawy dodał, że oszukani zostali także merowie Berlina, Wiednia, Budapesztu oraz Madrytu.

– Ta historia zakończy się pozytywnie. Wspólnie z merami Berlina, Wiednia, Budapesztu i Madrytu połączymy się z Witalijem Kliczką także po to, żeby zademonstrować solidarność z Ukrainą i pokazać, że razem jesteśmy silni i nie poddamy się prowokacjom – oświadczył Trzaskowski.

źródło: Onet, wprost

(Visited 103 times, 1 visits today)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj