Rafał Betlejewski wspólnie z żydowskim aktywistą Dawidem Gurfinkielem zorganizowali 17 października w Węgrowie akcję dedykowaną rabinowi Jakubowi Mendlowi Morgensternowi oraz stryjowi Agnieszki Holland, Mendlowi Hollandowi pomordowanym przez Niemców na tamtejszym rynku. Banery umieszczone przez Betlejewskiego zostały tam umieszczone bezprawnie.

Rafał Betlejewski od lat uskutecznia akcję „Tęsknię za Tobą, Żydzie”, mającą według dziennikarza i blogera „wyrwać wyraz »Żyd« nacjonalistom i antysemitom”. Pomysł narodził się w 2004 roku i od ponad dekady czerwone napisy są umieszczane przez performera na murach, ścianach, lub banerach. Betlejewski cel swojego projektu tłumaczy też chęcią „zbudowania platformy, służącej do wyrażania pozytywnych emocji w kierunku ludzi określanych mianem Żydów”.

Prawdziwie skandaliczną odsłoną projektu był niesławny happening z 2010 roku, kiedy to Betlejewski we wsi Zawada wybudował obiekt imitujący stodołę, a następnie umieścił w niej białe kartki z antysemickimi obelgami oraz „nieżyczliwymi myślami w stosunku do Żydów”. Stodoła została następnie podpalona, co mężczyzna skwitował „spaleniem siebie, polskiego ignoranta”.

Przeczytaj również: Grupa TVN usuwa materiał o sędzim Juszczyszynie ze swojej strony internetowej. Reportaż opowiadał historię rolnika spod Olsztyna

Przeczytaj również:  Szał po wystąpieniu Morawieckiego. Poseł Lewicy pragnął śpiewać: „Nie zejdę z mównicy!” [WIDEO]

Tegoroczna akcja w Węgrowie (woj. Mazowieckie), mająca upamiętnić rabina Jakuba Mendla Morgensterna oraz stryja reżyserki Agnieszki Holland, Mendla Hollanda spotkała się z dość chłodnym przyjęciem lokalnych władz i mieszkańców. Betlejewski już wcześniej skarżył się na brak zainteresowania jego prywatną inicjatywą. Mężczyzna mówił też o „sztamie”, jaką rzekomo mieli mieć w mieście działacze PiS, „nacjonalistyczne bojówki” oraz lokalna sędzia. W związku umieszczeniem na drzewach baneru, bez otrzymania uprzednio stosownego pozwolenia, Betlejewski oraz towarzyszący mu Dawid Gurfinkiel zostali ukarani grzywną w wysokości 1100 zł.

Dziennikarz poinformował o sprawie w mediach społecznościowych:

— Właśnie się dowiedzieliśmy, że 17 października sąd w Węgrowie, mieście, które stało się świadkiem niewyobrażalnej zbrodni na sąsiadach Żydach, w którym została zamordowana duża część rodziny naszej wybitnej reżyserki, Agnieszki Holland, wydał tę szokującą decyzję. Rafał Betlejewski, polski katolik, i Dawid Gurfinkiel, polski Żyd, mają zapłacić w sumie 1100 złotych kary za umieszczenie na drzewach w rynku baneru o treści „Tęsknię za Tobą, Żydzie”.

Internauci relacjonują, że zaraz po usłyszeniu wyroku Betlejewski zorganizował zbiórkę, choć polskie prawo zabrania ich zorganizowania w sytuacji konieczności spłaty grzywny. Zwracający na to uwagę użytkownicy mediów społecznościowych zostali przez dziennikarza zablokowani.

Przeczytaj również:  Jarosław Kaczyński wyjawił, co lubi robić w wolnym czasie: "To jest nawet czasem ciekawe"

Przeczytaj również: Durczok przyznał się do wielomilionowego przekrętu i jest na wolności. 17-latka podrobiła legitymację i trafiła na 3 miesiące do aresztu

Betlejewski ukarany przez sąd!

Szok: sąd okręgowy w Węgrowie skazał nas na grzywnę za upamiętnienie ofiar Holocaustu w tym mieście. To nie żart. Być może pierwszy raz w historii świata zdarzyło się coś takiego. Wśród antysemickich hejterów działacze PiSu. Prosimy o wsparcie projektu Tęsknię za Tobą Żydzie, który trwa już 10 lat. Kliknij: https://zrzutka.pl/9yspwr Lub: https://www.paypal.me/betlejewskiUdostępnij! Dziękuję!

Gepostet von Rafał Betlejewski am Dienstag, 3. Dezember 2019

 

źródło: Onet

(Visited 341 times, 1 visits today)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here