Telewizja TTV, należąca do grupy TVN, usunęła reportaż Piotra Czabana o sędzim Pawle Juszczyszynie. Kontrowersyjny materiał został zrealizowany kilka lat temu i dotyczył rolnika spod Olsztyna, cierpiącego z powodu niezrozumiałej decyzji sędziego.

W reportażu „Gospodarstwo przejęte za wartość wadium” usuniętym przez TVN, dziennikarze TTV pochylali się nad losem Zbginiewa Parowicza, przedsiębiorcy i rolnika spod Olsztyna. Reporterskie śledztwo wykazało, że sędzia Paweł Juszczyszyn nie wyegzekwował należnych mężczyźnie pieniędzy za sprzedane przez komornika gospodarstwo. Zbigniew Parowicz zmarł z powodu biedy i długów wynoszących pierwotnie „zaledwie” 50 tysięcy złotych.

Parowicz przed śmiercią spłacił blisko połowę tej sumy, jednak wierzyciele postanowili poprosić o interwencję komornika. Parowicz miał spłacić zadłużenie poprzez sprzedaż auta bądź kawałka działki, lecz komornik nie czekał na dopłacenie reszty kwoty. Rzeczoznawca wycenił gospodarstwo i posiadłość Parowicza na 300 tysięcy złotych, choć zdaniem miejscowych tylko jeden z budynków gospodarczych miał wartość większą niż orzeczona. Komornik wraz z sędzią Juszczyszynem przystąpili do natychmiastowej egzekucji.

 

Posesję przedsiębiorcy ostatecznie sprzedano za nieco ponad 200 tysięcy złotych, ale nabywca zapłacił jedynie 32 tysiące.

Przeczytaj również:  Prof. Pawłowicz odpowiedziała na atak Tuska: Szczucie zdesperowanych słuchaczy i poniżanie urzędów

— Jednak taka kwota była zapisana tylko na papierze. Komornik wraz z nadzorującym go sędzią, nie czekając na dopłacenie pozostałej sumy, uznali egzekucję za zakończoną. Nabywca z tego skorzystał i przejął gospodarstwo za cenę samego wadium (32 tys. zł) nie wpłacając brakujących 180 tys. zł. Przez to zabrakło pieniędzy na spłatę stosunkowo niewielkiego zadłużenia — mówili w materiale reporterzy TTV.

Zbigniew Parowicz aż do swojej śmierci nie wiedział, gdzie podziało się brakujące 180 tysięcy złotych. Dopiero interwencja posłanki Platformy Obywatelskiej Lidii Staroń sprawiła, że Sąd Rejonowy w Olszynie nakazał by nabywca gospodarstwa Parowicza wpłacił resztę ustalonej na piśmie kwoty. Suma ta nie okazała się jednak wystarczająca do pokrycia rosnącego przez lata zadłużenia. Ostatnie lata życia Parowicz spędził w mieszkaniu komunalnym.

Fragment usuniętego reportażu Piotra Czabana dla TTV nadal dostępny jest w Internecie:

Dzięki pana decyzji majątek został sprzedany w pierwszym momencie za ponad 30 tys. złotych — zauważył dziennikarz.

— Tak jak powiedziałem, o wszystkie informacje proszę się zwrócić do rzecznika [prasowego sądu – red.] (…) Wygląda na to, że pan świetnie… lepiej ode mnie wie o co mnie pan pyta — odpowiedział sędzia Paweł Juszczyszyn.

Przeczytaj również:  PiS chce wprowadzić nowy podatek od mieszkań! Ile tym razem stracą Polacy?

— Do tego człowieka nikt nawet się z sądu nie odezwał. Nikt nie powiedział mu „przepraszam”. Panie sędzio! Nikt — mówił reporter.

Przeczytaj również: Durczok przyznał się do wielomilionowego przekrętu i jest na wolności. 17-latka podrobiła legitymację i trafiła na 3 miesiące do aresztu

źródło: TVP Info

(Visited 337 times, 1 visits today)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj