Prof. Krzysztof Simon odniósł się na antenie TVN24 do wypowiedzi prezydenta Andrzeja Dudy. Głowa państwa oceniła, że nie wyobraża sobie przymusu szczepień w Polsce.
— Albo pan wybiera wolność — mówił Simon — i zgadza się pan na ruinę gospodarki, na śmierć setek ludzi dziennie albo pan stosuje przymus, tak jak w wielu krajach, i szczepi się, ratując, solidarnie z innymi ludźmi — mówił lekarz w TVN24.
Prezydent Andrzej Duda przed kilkoma dniami stwierdził, że „nie wyobraża siebie żeby w Polsce można było wprowadzić przymusowe szczepienie”. Wypowiedź prezydenta spotkała sie z wielką krytyką, zwłaszcza ze strony środowisk lewicowych i liberalnych. Do głosów oburzonych dołączył prof. Krzysztof Simon:
— Rada Medyczna zdecydowanie zalecała bardziej agresywne i bardziej restrykcyjne postępowanie, tak jak w wielu innych krajach — podkreślił prof. Simon, zdaniem którego obecne restrykcje są kompletnie niewystarczające.
— To jest z mojego punktu widzenia trochę pudrowanie rzeczywistości – stwierdził kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.
źródło: Do Rzeczy
Zachęcanie do szczypawkowania przed C19 jest jednoznaczne do zachęcania do wzięcia udziału w eksperymencie medycznym. Na gruncie aktualnych przepisów prawnych te szczypawki w ramach tak zwanego programu szczepień, są eksperymentem medycznym co wynika bezpośrednio z art 37a ust 2 ustawy prawo farmaceutyczne, zgodnie z którym badanie kliniczne produktu leczniczego jest eksperymentem medycznym z użyciem produktu leczniczego przeprowadzonym na ludziach w rozumieniu ustawy z dnia 5.12. 1996 roku o zawodzie lekarza i lekarza dentysty.
Szczypawkowania przeciwko C19 znajdują się w 3 fazie badań klinicznych a końcowy raport ma być przedstawiony na koniec 2022 roku. dlatego też udział każdej osoby biorącej udział w tym szczypawkowaniu przeciwko C19, należy kwalifikować, jako udział w eksperymencie medycznym, na co uczestnik musi wyrazić świadomą i dobrowolną zgodę. Doprecyzowanie procesów oraz badań klinicznych z udziałem małoletnich zostało zawarte w Rozporządzeniu MZ z dnia 6.04.2004 roku w sprawie sposobu prowadzenia badań klinicznych z udziałem małoletnich w wykonaniu przepisu art 37 h ust. 2 ustawy prawo farmaceutyczne. I w paragrafie 9 tego rozporządzenia, został wprowadzony warunek dopuszczalności badań z udziałem małoletnich. To jest wymóg zakończenia badań klinicznych na młodych zwierzętach, zanim rozpoczną się badania z udziałem małoletnich. Takie badanie nie zostało wykonane.