propolski.pl: Marcin Wiącek o swoich pierwszych decyzjach jako RPO

Prof. Marcin Wiącek zaczyna pracę jako RPO. Wyjawił jakie będą jego pierwsze decyzje

Rzecznik Praw Obywatelskich prof. Marcin Wiącek złożył ślubowanie w Sejmie — Zaczynam pracę — oświadczył nowy RPO. Następnie wyjawił, że jedną z pierwszych jego decyzji będzie przygotowanie raportu o problemach podczas pandemii.

Wiącek podczas rozmowy z dziennikarzami wyraził szacunek dla parlamentarzystów, za to, że udało im się wznieść ponad podziały polityczne i zapewnili ciągłość istnienia urzędu Rzecznika Praw Obywatelskich.

— Zaszczytem jest dla mnie to, że to porozumienie się skoncentrowało wokół mojej osoby — mówił prof. Wiącek.

Nowy RPO skierował swoje słowa w kwestii szczepień bezpośrednio do Polaków.

— Szanowni państwo proszę się szczepić, bo od tego zależy zdrowie i życie nasze, naszych najbliższych i wszystkich obywateli naszego kraju — kontynuował Wiącek.

Następnie zaznaczył, że będzie pracował nad przygotowaniem wykazu rzeczy, które należy zmienić w prawie i praktyce.

— Tak, abym miał materiał do tego, żeby się spotkać z odpowiednimi organami władzy publicznej po to, aby podyskutować o rozwiązaniach obowiązujących w trakcie pandemii, o problemach, których można by i można będzie uniknąć, jeśli nie daj Boże, dojdzie do kolejnej fali pandemii — wyjaśnił RPO w dyskusji z dziennikarzami.

Ponadto odpowiedział na pytanie, czy zamierza się spotkać z Adamem Bodnarem: — Oczywiście, jeśli pan prof. Bodnar zechce przyjąć zaproszenie, bardzo chętnie spotkam się z nim i będę chciał posłuchać o doświadczeniach i skorzystać z jego rad — odpowiedział prof. Wiącek.

Oznajmił również, że wprowadzenie obostrzeń epidemicznych wymaga stworzenia rzetelnych podstaw w ustawach.

— Uważam, że dyskusja nad tymi kwestiami powinna się toczyć w parlamencie i rozstrzygnięcia prawodawcze powinny przyjmować formę ustaw, a nie rozporządzeń. I taki będzie mój apel, aby tego dotrzymać — dodał.

Wiącek zapytany o wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE z 15 lipca dotyczący systemu dyscyplinarnego sędziów w naszym kraju odparł, że takie orzeczenie powinno być zrealizowane.

— On powinien być wykonany przede wszystkim przez ustawodawcę w drodze nowelizacji przepisów ustawy o SN i również niektórych przepisów ustaw o sądownictwie powszechnym. W moim przekonaniu do czasu rozstrzygnięcia tej kwestii w drodze ustawy, Izba Dyscyplinarna powinna wstrzymać swoją działalność — wyjaśnił.

Zobacz również: Janusz Korwin-Mikke przypomniał historię Unii Europejskiej. Dał świetny przykład w Sejmie [WIDEO]

Zobacz również: Znana polska aktorka, zabrała głos ws. Donalda Tuska. Dopatrzyła się jednego szczegółu

źródło: stefczyk.info

About the Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like these