propolski.pl: Prezydent Katowic ma kłopoty? Media opisują deweloperski przekręt

Prezydent Katowic ma kłopoty? Media opisują deweloperską aferę. Czy doszło do przekrętu?

Dziennikarze śledczy Pressmania.pl opisali deweloperską aferę z polityką w tle. Na pierwszym planie pojawia się prezydent Katowic Marcin Krupa.

Opisywana sprawa dotyczy inwestycji mieszkaniowych w Katowicach. Jeżeli chodzi o budynek przy ul. Damrota, to zyskał on pozytywną opinię katowickich radnych, natomiast drugi przy ul. Sowińskiego już nie. Co istotne, oba budynki — oprócz zbliżonej lokalizacji — miały mieć taką samą ilość kondygnacji, jak również 20 proc. udział restauracyjno-biurowy. Ponadto zaprojektował je ten sam architekt. O szczegółach całej akcji poinformowała Pressmania.pl, pisząc, że zgodę na wybudowanie mieszkaniowca wydano tylko firmie Millenium Inwestycje. Jej zarządcy mieli sponsorować kampanię Marcina Krupy. To aktualny prezydent Katowic. Z doniesień portalu dowiadujemy się, że cała sytuacja jest skomplikowana i niesprzyjająca dla mieszkańców, dla których już niedługo może zabraknąć mieszkań. Co nie dziwi, zapewne wkrótce zapragną oni wyjaśnić zaistniały absurd, zadając wiele kłopotliwych pytań.

— Kilka dni temu Rada Miasta w Katowicach odmówiła zgody na lokalizację inwestycji mieszkaniowej przy ul. Sowińskiego. Uzasadnienie odmowy okazało się kuriozalne. Samorządowcy stwierdzili, że Katowice mają już zaspokojone potrzeby mieszkaniowe. Naprawdę? W sytuacji masowego napływu Ukraińców także na Śląsk, to oczywisty absurd. Niedługo mieszkań będzie brakować! Mieszkańcy wówczas zaczną pytać: dlaczego na identyczny mieszkaniowiec tego samego architekta i w podobnym miejscu miasto się zgodziło, a na kolejny dało odmowę. Czy fakt, że pierwszy budynek był stawiany przez sponsora kampanii części radnych oraz kampanii prezydenckiej Marcina Krupy, obecnego prezydenta Katowic mógł mieć wpływ na przychylność samorządowców? Czy druga inwestycja, odrzucona przez tych samych samorządowców i z natury odbierająca część potencjalnych klientów sponsorowi Krupy została „zbanowana” w Katowicach z powodów merytorycznych? Te pytania zapewne zaczną pojawiać się w przestrzeni publicznej coraz częściej i jakakolwiek nie byłaby na nie odpowiedź, radni powinni zadbać o bardziej przekonującą narrację niż doskonale już zaspokojone potrzeby mieszkaniowe miasta i brak potrzeby dla kolejnych mieszkań — relacjonuje Pressmania.pl.

Dziennikarz wspomnianego portalu ustalił, że sprawa budzi znaczne kontrowersje i sprzeciw mieszkańców, którzy oczekują konkretnych wyjaśnień.

— Z naszych informacji wynika, że u prezydenta Marcina Krupy interweniowała posłanka PiS Anna Milczanowska, która wskazywała, że być może doszło do nierównego traktowania dwóch podmiotów deweloperskich, które podjęły się realizacji niemal identycznych przedsięwzięć. 28 lutego posłanka Milczanowska miała wystąpić z pismem do prezydenta Katowic z prośbą o wyjaśnienia. Pismo parlamentarzystki wpłynąć miało także do Macieja Biskupskiego, przewodniczącego Rady Miasta Katowice — przekazał reporter.

Wiele wskazuje na to, że niecodzienne decyzje radnych z Katowic będą rozstrzygane w sądzie i nie sprowadzą się jedynie do sporów w miejskim ratuszu.

Jeszcze rok temu portal katowice24.info przedstawiał sprawę następująco:

— Jedna i druga inwestycja nie podobała się mieszkańcom osiedla Paderewskiego. Pierwsza jednak dojdzie do skutku, a druga prawdopodobnie skończy się sprawą w sądzie. Przychylnie przyjęty przez Rade Miasta Katowice projekt opiniowany był w styczniu 2021 r. i dotyczył inwestycji mieszkaniowej przy ul. Damrota. Inwestorem była w tym przypadku firma Millenium Inwestycje, której prezes wspierał Forum Samorządowe i Marcina Krupę, wpłacając pieniądze na ich kampanię (komitet ma dziś 11 miejskich radnych). Millenium uzyskało aprobatę samorządowców dla swojej inwestycji. Rok później, kilkadziesiąt metrów dalej, przy ul. Sowińskiego miał powstać niemal identyczny budynek projektu tego samego utytułowanego architekta Tomasza Koniora. 11 kondygnacji, od 85 do 110 lokali mieszkaniowych i podobnie jak na ul. Damrota 20 procent powierzchni przeznaczonej na biura, handel i/lub gastronomię. Inwestorem w tym przypadku była spółka Oriens Style. Nie była sponsorem ani prezydenta ani jego sojuszniczych radnych. Rada Miasta nie miała wątpliwości. O ile Millenium powinno budować, o tyle Oriens Style nie powinno, bo Katowice nie potrzebują kolejnych mieszkań… Ostatecznie w przypadku firmy kierowanej przez sponsora prezydenckiej kampanii „w głosowaniu 19 radnych zgodziło się na budowę budynku (…), 3 było „przeciw”, a 6 wstrzymało się od głosu” — napisano.

Zobacz również: Artur Dziambor z Konfederacji stracił cierpliwość. Powiedział, co trzeba zrobić z Putinem [WIDEO]

Zobacz również: Zełenski pójdzie na kompromis wobec Rosji? „Jestem gotowy na pewne kroki”

Źródło: Pressmania.pl

About the Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like these