Dzisiaj obchodzimy 77. rocznicę Powstania Warszawskiego. Prezydent Andrzej Duda uczestniczył w uroczystości na warszawskiej Woli i wygłosił emocjonalne przemówienie.

— Kiedy mówimy o bohaterstwie, trzeba jasno powiedzieć: ten bilans całościowo jest dodatni, więc było warto. Bo pewnie nie byłoby wolności, gdyby nie tamta krew, tamto poświęcenie — powiedział prezydent Andrzej Duda po tym, jak złożył kwiaty przed tablicami na fragmencie muru fabryki J. Franaszka. Jest to miejsce pamięci przeznaczone dla siedmiu tysięcy mieszkańców warszawskiej Woli zamordowanych przez Niemców.

— Ten dzień dla Warszawiaków, dla Polaków jest dniem pamięci o bohaterach Powstania Warszawskiego, o tych, którzy nie wahali się stanąć do walki. Chciałoby się powiedzieć, że z bronią w ręku, ale w większości przypadków nie mieli broni. Początkowo stawali do walki bezbronni. Dopiero później większości z nich udało się zdobyć broń. Ale to także dzień, kiedy czcimy wielkie bohaterstwo mieszkańców Warszawy w ogóle. Tym szczególnym miejscem, gdzie musimy o nich popamiętać, jest warszawska Wola, gdzie w pierwszych dniach Powstania Niemcy dopuścili się nieprawdopodobnego bestialstwa, mordując bezbronnych cywili. To były niewinne ofiary cywilne, mieszkańcy Warszawy, których gromadzono i mordowano. Cieszę się, że są takie miejsca, że Warszawa o nich pamięta, że te miejsca są przystrojone, że mieszkańcy składają kwiaty, bo to wielka martyrologia tego miasta i naszej ojczyzny — powiedział w swoim przemówieniu Andrzej Duda nie kryjąc prawdy o naszej bolesnej i trudnej historii.

Następnie podkreślił siłę i niezłomność Warszawiaków, którzy walczyli i nie poddali się do samego końca. Wyraził podziw dla wszystkich tych, którzy mieli odwagę, by wrócić i odbudować stolicę po zdeptaniu jej przez wroga.

— Chciałoby się powiedzieć: cześć i chwała Bohaterom. Ale chcę podkreślić to, o czym mówimy: o niezłomności Warszawy, niezłomności jej mieszkańców, którzy byli z powstańcami do samego końca, w straszliwych warunkach. Przetrwali, aby wypędzeni po powstaniu wrócić i odbudować swoje miasto. To jest symbol nie tylko Warszawy, ale symbol całej Rzeczypospolitej. RP nawet podeptana przez wroga, pobita, zniszczona, za każdym razem podnosi się niezłomnością nas wszystkich — mówił Andrzej Duda.

Przeczytaj również:  Olga Tokarczuk: "Głosujmy we właściwy sposób, na rzecz demokracji"

Zobacz również: Lempart: Czarnek wychowa córki na kretynki, a synów na bandytów [WIDEO]

Zobacz również: Tusk pokazał zdjęcie swojego telewizora. Internauci dostrzegli pewien nietypowy szczegół [FOTO]

źródło: wpolityce.pl, tvn24.pl

(Visited 337 times, 1 visits today)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here