propolski.pl: Prezes ZUS pokieruje Ministerstwem Finansów?

Prezes ZUS nie ma dobrych wieści: „Trzeba się z tym oswajać”

Gertruda Uścińska, prezes ZUS, udzieliła wywiadu dla money.pl. Okazuje się, że nie ma dobrych wieści dla Polaków, a przykry scenariusz nadciąga nieubłaganie.

— Trzeba się z tym oswajać. Pół wieku aktywności zawodowej może być normą — przyznała Gertruda Uścińska.

Obecna sytuacja zakłada, że kobiety w wieku 60 lat, a mężczyźni w wieku 65 lat mogą przechodzić na emeryturę. W przyszłości sytuacja ulegnie dużej zmianie, świadczenia będą bowiem dostępne dla 70-latków, a nawet 80-latków.

Niedawno PiS obniżył wiek emerytalny, jednak prognozy ZUS nie pozostawiają złudzeń. Polacy będą musieli dłużej i ciężej pracować, a świadczenia otrzymają nawet po 50 latach.

— Trzeba się z tym oswajać, bo dla dzisiejszych 20-, 30-latków staż pracy przekraczający 40 lat lub więcej nie będzie niczym zaskakującym. Pół wieku aktywności zawodowej może być normą. Tak, jak normą stawać się będzie życie dłuższe niż 70 czy nawet 80 lat — powiedziała prezes ZUS, a po chwili dodała: — Nie ma wątpliwości, że na podwyższenie świadczenia emerytalnego jest tylko jeden sposób. Jest to właśnie dłuższa praca i późniejsze wnioskowanie o świadczenie. Jeden rok pracy po osiągnięciu wieku emerytalnego może podnieść świadczenie nawet o 15 proc — tłumaczyła.

Uścińska podała przykłady tych emerytów, którzy mają bardzo wysoką emeryturę, nawet rzędu 30 tys. złotych. Wyjaśniła, że taka sytuacja ma miejsce choćby w przypadku mężczyzny, który przepracował 62 lata przy produkcji ołowiu, cynku i cyny. Prezes ZUS podkreśliła, że takich ludzi jest w naszym kraju bardzo mało, są to prawdziwe wyjątki.

Zobacz również: Radosław Pazura o szczepieniu: nie mam poczucia, że kogokolwiek wyparłem z kolejki

Przeciętna osoba dostaje znacznie niższe świadczenia i wszystko wskazuje na to, że wraz z upływem czasu będą one jeszcze skromniejsze. Przeciętna wysokość w marcu 2020 wyniosła 2,395 zł. Dla mężczyzn — 2 992,13 zł, dla kobiet — 2 002,66 zł.

Takie kwoty mówią tylko jedno — polski emeryt jest biedny.

— Ta kwota to 1 802,07 zł. I oczywiście jest ona niższa dla kobiet (1 712,57 zł) niż dla mężczyzn (2 381,09 zł) — podał portal se.pl.

Do tak złej perspektywy przyczynia się z pewnością kilka czynników. Jako społeczeństwo żyjemy dłużej, co zwiększa liczbę emerytów. Jednocześnie maleje liczba osób w wieku produkcyjnym i przez to rodzi się mniej dzieci.

źródło: nczas.com

About the Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like these