Minister w KPRM Agnieszka Ścigaj, mówiła w środę o przygotowywanym przez nią projekcie strategii międzyresortowej, który ma pomoc w integracji uchodźców z Ukrainy.

– Przygotowywany przez rząd projekt strategii międzyresortowej ma pomóc w integracji uchodźców z Ukrainy. Jednym z jego elementów jest przygotowanie z samorządem niedrogich mieszkań komunalnych – powiedziała Agnieszka Ścigaj (Polskie Sprawy).

– Strategia zakłada przygotowanie z samorządem niedrogich mieszkań komunalnych. Bardzo szybko chcemy przystąpić do konsultacji międzyresortowych i to jest kwestia kilku tygodni, kiedy uda nam się spiąć tę strategię i zaprezentować opinii publicznej – oświadczyła.

Minister mówiła, że oto nadszedł odpowiedni moment, by osoby, które uciekają przed wojną „zaczęły się w miarę usamodzielniać”. W tym celu należy im pomóc znaleźć pracę, jak również tanie mieszkanie.

Minister zauważyła, że większość uchodźców pozostała w „dużych miastach i żyją w dużych skupiskach”. Tymczasem, jak wiadomo, w dużych miastach brakuje możliwości mieszkaniowych.

Agnieszka Ścigaj przyznała, że wystarczy „lekko dostosować do możliwości zamieszkania” pustostany, które są obecnie w rękach prywatnych.

– Każda gmina wie, że ma bardzo dużo takich pustostanów na swoim terenie – stwierdziła.

Przeczytaj również:  Kurdej-Szatan w Dzień Dobry TVN? Zapadła decyzja

Ponadto dodała, że tanie mieszkania miałyby być do dyspozycji przez kilka lat.

– Na 5-6 lat dostarczy się samorządom możliwości zamieszkania w obszarze komunalnym – mówiła Ścigaj.

Rozwiewając wątpliwości wyjaśniła, że porozumienie z właścicielami mieszkań ma być umową dzierżawy zrealizowaną za pośrednictwem społecznych agencji najmu.

– W tym momencie gmina przejmuje obowiązek płacenia czynszu, a następnie reguluje sobie odpłatność w zależności od dochodów i możliwości tego, komu to mieszkanie przydzieli. Trzeba się zabezpieczyć prawnie i stworzyć warunki, aby i właściciel i gmina miały poczucie bezpieczeństwa i możliwości gospodarowania tym lokalem – podkreśliła Ścigaj.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Prof. Simon wraca do gry! „Obowiązkowo bym zalecił szczepienia wszystkim w tym kraju po 60. roku życia”

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Boris Johnson podał się do dymisji: „Smutno mi jest rezygnować z najlepszej na świecie roboty”

źródło: Nczas, polskieradio24.pl

(Visited 991 times, 1 visits today)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj