Współzałożycielka inicjatywy „Wolne Sądy” mec. Sylwia Gregorczyk-Abram wypowiedziała zaskakujące słowa na łamach „Spiegla”. Polska adwokat przekonywała, że Komisja Europejska powinna wyciągnąć wobec Polski należyte konsekwencje, stosując mechanizm warunkowości. Wiązałoby się to również z zablokowaniem wypłaty środków na Krajowy Plan Odbudowy.

Według adwokat Gregorczyk-Abram polskie władze od długiego już czasu ignorują wszelkie apele z Brukseli o przestrzeganie praworządności.

— Kraje członkowskie i Komisja Europejska nie mogą nadal przyglądać się biernie, jak władze Polski demontują zasady praworządności. UE nie może finansować rządu, który nagrywa się z unijnych wartości — czytamy słowa mecenas na portalu Deutsche Welle.

Adwokat dodała, że obowiązkiem UE jest przestrzeganie wyroków TSUE. Tym samym kraje członkowskie i instytucje powinny dążyć do bezzwłocznego wykonania przez Warszawę wyroku unijnego trybunału ws. Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

Zdaniem Gregorczyk-Abram jedynym sposobem na wywarcie jakiegokolwiek wrażenia na rządzie PiS jest zakręcenie Polsce kurka z pieniędzmi.

Jak podkreśliła działaczka, 1 mln euro kary nałożone na nasz kraj to „dobry pierwszy krok”.

Ponadto Sylwia Gregorczyk-Abram zaapelowała o zastosowanie mechanizmu praworządności.

— Mówię jako polska obywatelka: w tej kwestii nie może być pola do kompromisu. Funkcjonowanie UE opiera się na zasadzie praworządności. Dyskusja z Polską nie jest abstrakcyjnym sporem prawnym, lecz walką o kierunek, w jakim pójdzie UE. Czy rozpadnie się na kraje demokratyczne i niedemokratyczne? To byłby koniec Europy, jaką znamy — mówiła prawniczka.

Zobacz również: Dr Grzesiowski przestrzega przed rodzinnymi świętami: „To jest ten moment, kiedy możemy się zarazić”

Zobacz również: Prof. Legutko: w Unii Europejskiej dochodzi do oligarchizacji; to może się skończyć jej rozpadem

Źródło: DoRzeczy.pl, TVP.Info, wp.wiadomosci

(Visited 3 626 times, 1 visits today)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj