Strona główna Polska Polacy na Węgrzech wstydzą się za Tuska i publikują list z przeprosinami

Polacy na Węgrzech wstydzą się za Tuska i publikują list z przeprosinami

4 min czytania
0
1
1,289
Donald Tusk

Były przewodniczący Ogólnokrajowego Samorządu Mniejszości Polskiej na Węgrzech Konrad Sutarski opublikował list, w którym przeprosił za słowa Donalda Tuska wymierzone w premiera Orbana. List z przeprosinami ukazał się w węgierskim dzienniku „Magyar Nemzet„.

— W imieniu nastawionych narodowo Polaków — którzy od wieków są wielkimi przyjaciółmi narodu węgierskiego — jako żyjący na Węgrzech polski obywatel pragnę przeprosić wszystkich Węgrów za obraźliwe słowa Donalda Tuska, skierowane do premiera Węgier Viktora Orbana — napisał Sutarski.

Dziennikarz oświadczył, że Tusk stoi po przeciwnej stronie, nie wyznając tych wartości co premier Węgier, który razem z PiS-em broni wspólnych tradycji i suwerenności.

— I teraz dodatkowo, używając obraźliwych określeń w stosunku do premiera Węgier, Tusk pokazał, czym jest dla niego przyjaźń z Viktorem Orbanem i czym jest więź partnerska z Węgrami. Donald Tusk jest więc Europejczykiem, ale przestał być Polakiem — czytamy słowa autora w liście.

Całe zamieszanie sprowadza się do wypowiedzi Tuska dla tygodnika „Der Spiegel” z 16 kwietnia. To właśnie wtedy były premier powiedział, że Orban sprawuje władzę na Węgrzech za pomocą środków nadzwyczajnych i manipuluje, wykorzystując strach przed migracją. Czyni tak samo w przypadku epidemii koronawirusa.

— Ile razy w naszej historii widzieliśmy, jak politycy używają praw, które zostały prawidłowo uchwalone, aby rozszerzyć swoją władzę? Znacie to z Niemiec — mówił Tusk dla niemieckich mediów.

Słowa szefa EPL wywołały wiele emocji i oburzenie władz węgierskich.

źródło: nczas.com

Reakcja
3
Przeczytaj również:  Unijny komisarz sprawiedliwości grozi Polsce i Węgrom: "Martwimy się o praworządność"
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Załaduj więcej napisanych przez Piotr Krzemiński
Załaduj więcej w  Polska

Sprawdź również

Paulina Młynarska zaatakowała Kingę Dudę: „Twój tato zgotował tym ludziom i ich dzieciom horror”

Dziennikarka Paulina Młynarska opublikowała ostry wpis skierowany do córki prezydenta King…