Jak wynika z badania CBRE, znaczna część Polaków opowiada się za zniesieniem niedzielnego zakazu handlu. Przepisy, które wprowadzono w 2018 roku, do tej pory budzą sprzeciw społeczeństwa. Tymczasem posłowie ponawiają głosy o zaostrzeniu tego pomysłu.

Niedzielny zakaz handlu z pewnością nie podoba się wielu osobom. Przepisy od samego początku prowokowały dyskusję i budziły liczne emocje. Problem nasilił się szczególnie w okresie pandemii, a rządzący liczyli na to, że obywatele przyzwyczają się do nowych przepisów. Stało się jednak zupełnie inaczej.

Z sondażu CBRE wynika, że nawet 55 proc. ankietowanych opowiada się za przywróceniem handlowych niedziel. W badaniu, które przeprowadzono rok temu, chęć zniesienia tego zakazu deklarowało 51 proc. badanych.

Magdalena Frątczak, szefowa sektora handlowego w CBRE zaznaczyła, że opór i głosy sprzeciwu pojawiały się od samego początku.

— Podnoszono wtedy argument, że to zły pomysł, bo dla wielu osób niedziela to jeden z nielicznych dni, kiedy mogą wybrać się na zakupy. Potem pojawiła się pandemia i argumentów za tym, żeby przywrócić niedziele handlowe, zrobiło się więcej — przyznała Frątczak.

Przeczytaj również:  Zaskakująca interwencja Grzegorza Brauna. Poseł zabrał z sądu choinkę i wyrzucił do śmieci

Do sprawy odniósł się również poseł PiS Jacek Śniadek, który powiedział: — Projekt uszczelniający zakaz handlu w niedziele przewiduje, że w niehandlową niedzielę otwarte mogą być te placówki, w których działalność pocztowa będzie przeważająca i wyniesie powyżej 50 proc. przychodów.

— Projekt nowelizacji ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta, którego celem byłoby uszczelnienie zakazu, jest już w Sejmie i czeka na nadanie numeru i podpis pani marszałek — wyjaśnił poseł.

Zaznaczył, że złożony projekt zakłada, że sklep będzie mógł prowadzić swoją działalność również w niedziele niehandlowe jako placówka pocztowa — jest jednak jeden warunek. Ten rodzaj działalności musi być dla niego przeważający.

— Zostanie wprowadzony obowiązek prowadzenia ewidencji, pokazującej, jakie są przychody z tej przeważającej działalności, a jakie z pozostałej — zaznaczył Śniadek.

Zobacz również: Prof. Simon pochwalił wprowadzanie obostrzeń dla niezaszczepionych. Nie boi się wyzwisk pod swoim adresem: „Gwiżdżę na to, proszę pana”

Zobacz również: Pracodawca nie chciał zatrudnić aktywistki Strajku Kobiet. Broniąca ją Maja Staśko została zmiażdżona: „Nie chce mieć do czynienia z debilami”

Przeczytaj również:  Patrioty są już w drodze do naszego kraju. „Mają chronić rejon wokół polskiego Zamościa”

źródło: wmeritum.pl

(Visited 867 times, 1 visits today)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj