Wiceszef MSWiA z PiS i prawa ręka Mariusza Kamińskiego – Maciej Wąsik odniósł się do zarzutów, jakie przedstawiciele prawicowej opozycji sformułowali pod adresem „Ustawy o ochronie ludności” – kontrowersyjnego projektu ustawy, której autorem ma być sam Wąsik. Jego wystąpienie jest reakcją na konferencję, jaką zwołali posłowie Konfederacji, wytykając nań przepisy, które ich zdaniem grożą naruszaniem swobód obywatelskich Polaków.

Posłowie Konfederacji podczas konferencji prasowej przekonywali, że ustawa Wąsika zawiera szereg niepokojących zapisów: dwa stany podniesionej gotowości, modyfikacje w przepisach o stanie klęski żywiołowej oraz uchylenie ustawy o wyrównywaniu strat majątkowych osobom, które takich strat poniosły w trakcie klęsk żywiołowych – informuje portal nczas.com.

Poseł Konfederacji: To dekret o charakterze policyjnym

Rząd będzie mógł sobie decydować o tym, kto może, a kto nie może pracować i na jakich warunkach, bo będzie mógł dzięki tej ustawie zamykać na przykład działalności gospodarcze, ograniczać produkcję, ograniczać wolności i prawa obywateli – ostrzegał poseł Michał Urbaniak.

Poseł Jacek Wilk ocenił, że ustawa Wąsika to „dekret o charakterze policyjnym”.

Przeczytaj również:  Kulisy odejścia gwiazdora "Świata według Kiepskich". Co dolegało Dariuszowi Gnatowskiemu?

Tłumaczenia rządu

Ustawa o ochronie ludności oraz o stanie klęski żywiołowej rzeczywiście przewiduje ograniczanie praw obywatelskich, ale tylko w stanie klęski żywiołowej – uspokaja Maciej Wąsik w rozmowie z PAP.

Odniósł się również do zmian w przepisach o rekompensatach dla Polaków za straty wywołane klęskami żywiołowymi.

Dotychczasowe przepisy były takie, że państwa nie stać było na wprowadzenie stanu klęski żywiołowej, choć miały miejsce sytuacje krytyczne, jak np. powodzie. Rekompensaty byłyby tak olbrzymie, że żaden rząd by tego nie udźwignął – mówił Wąsik, dodając, że „lepiej te sprawy regulować odrębnymi ustawami”, co według portalu NCzas oznacza kolejne rządowe „tarcze”.

CZYTAJ TEŻ: Kaczyński. „Nie wszystko wychodzi, czasem są spory”. Odniósł się do inflacji i zarzutów o prorosyjskość PiS

CZYTAJ TEŻ: Joe Biden: „Putin gardzi traktatami, chce wymazać Ukrainę z mapy świata”

Wyznał przy tym, że jest to „ważna ustawa”, zaś krytykę wskazującą na zagrożenie płynące z ustawy Wąsik określił jako „histeryczną”.

Źródła: nczas.com

(Visited 703 times, 1 visits today)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj