Dziś przypada okrągła setna rocznica bitwy, która została zapamiętana jako jedna z najważniejszych i stała się dobitnym symbolem walki o niepodległość.

Inicjatywa PKN Orlen uhonorowała ten doniosły fakt naszej dzielnej historii. Polski koncern paliwowy zorganizował wyścig pomiędzy bolidem Formuły 1 oraz łodzią Formuły1 H2O. Maszyny dysponowały ogromną ilością koni mechanicznych przez co widowisko było jeszcze bardziej spektakularne.

Bolidem drużyny Alfa Romeo Racing Orlen Team kierował Robert Kubica — rezerwowy kierowca zespołu Formuła 1. Natomiast Bartłomiej Marszałek
prowadził 450-konną łódź.

Zobacz również: Kayah walczy o prawo do ślubów dla wszystkich: „Chciałabym, żeby WSZYSCY mogli zalegalizować swój święty związek małżeński”

Niech nas nie zmyli fakt, że bolid Roberta posiadał gumowe opony, a łódź poruszała się jedynie z pomocą łopatek odpychających się od wody.

Łódź jest w stanie przyspieszyć do 100km/h w niecałe 2 sekundy. Prędkość 200km/h osiąga w 7 sekund. Maksymalna prędkość pojazdu Bartłomieja
Marszałka to około 250km/h. Przeciążenia w zakrętach mogą dochodzić do niesamowitych 8G. Są to nieosiągalne wartości dla pojazdów na kołach.

Łodzie F1H2O są napędzane silnikiem Mercury Racing 2.5 EFI o pojemności 2,5 litra, Silnik to jednostka V6, dwusuwowa, która przy 10500 obr/min generujemoc 425 KM.

Zużycie paliwa to 120 litrów na godzinę.
Waga silnika: 118 kg.
Długość łodzi: minimum 4,6 m – maximum 6m
Szerokość: 2,1 m
Waga bolidu (bez motoru): 390 kg
Prędkość maksymalna: 240 km/h
Przyśpieszenie: 0-100 km/h: 2 sekundy, 0-160km/h: 3,9 sekundy

Prezes Zarządu PKN Orlen — Daniel Obajtek wypowiedział się w tych słowach o biznesowych powodach i samej inicjatywie koncernu:

— PKN ORLEN angażuje się w projekty, które upamiętniają najważniejsze wydarzenia historyczne. Chcemy docierać z przekazem do jak najszerszej grupy odbiorców, w tym szczególnie do młodego pokolenia. Dlatego składamy hołd bohaterom Bitwy Warszawskiej, która wpłynęła nie tylko na historię Polski, ale i całej Europy, w ciekawej, współczesnej odsłonie, angażując naszych czołowych sportowców — powiedział Obajtek.

Społecznościowy profil na Twitterze koncernu PKN Orlen napisał:

— Orlen Team w hołdzie Bohaterom Bitwy Warszawskiej. Robert Kubica, Bartek Marszałek i Orlen Grupa Akrobacyjna Żelazny, dziękujemy za sportowe emocje i wyjątkowe upamiętnienie Cudu nad Wisłą, w centrum Warszawy.

Organizacja tego eventu była nie lada wyzwaniem, o czym napisał Daniel Obajtek.

— Poruszyliśmy dziś ląd, ziemię i niebo, by przypomnieć historię #CudNadWislaFlaga Polski Rywalizację Roberta Kubicy i Bartka Marszałka w hołdzie bohaterom Bitwy Warszawskiej zwieńczył specjalny przelot nad Warszawą w wykonaniu @grupazelazny oraz Boeinga 737 Józef Piłsudski #Wiktoria1920.

Przygotowania

źródło: wikipedia, twitter.com

(Visited 566 times, 1 visits today)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj