Według ustaleń dziennikarzy RMF FM, tzw. paszporty covidowe zaczną obowiązywać w Polsce już pod koniec maja. Unikalne kody QR oficjalnie zwane przez Unię Europejską „Zielonym Certyfikatem Cyfrowym” jeszcze rok temu jawiły się jako teoria spiskowa.

Promowane przez Unię Europejską paszporty covidowe oficjalnie nazywane są „Zielonym Certyfikatem Cyfrowym”. Nieoficjalnie zaś mówi się, że umożliwiłyby swobodny dostęp do sektora usług takich jak restauracje czy kluby. Przeciwnicy kontrowersyjnego rozwiązania twierdzą, że nastałaby wówczas segregacja sanitarna, która byłaby pogwałceniem podstawowych praw i swobód obywatelskich.

W teorii każdy obywatel UE otrzymałby unikalny numer w postaci kodu QR, w którym zawarte będą dane dotyczące szczepienia, negatywnym teście lub przebytej chorobie COVID-19.

Obecnie „paszport” miałby umożliwiać jedynie podróże zagraniczne. Pojawiają się jednak wypowiedzi wskazujące na to, że „Zielony Certyfikat Cyfrowy” miałby otwierać dostęp także do sektora usług, niedostępnych dla osób niezaszczepionych. Zwolennikiem takiej koncepcji jest wicepremier Jarosław Gowin.

RMF FM powołując się na informacje płynące z Brukseli podaje, że testy techniczne paszportu covidowego rozpoczną się już 10 maja w kilku państwach wspólnoty. Pod koniec miesiąca zaś zainicjowane zostaną w Danii, Irlandii, Łotwie, Portugalii, Rumunii, Słowenii, na Cyprze oraz w Polsce.

Przeczytaj również:  "Nie pozwolę na eskalację". Mocne słowa niemieckiego kanclerza

RMF dodaje, że na testy nie zdecydowały się rządy Węgier, Belgii i Słowacji.

Przeczytaj również: „Nowy Ład” wkrótce ujrzy światło dzienne i pracuje nad nim sam Kaczyński. Ujawniono datę

Przeczytaj również: Zbierają haki na Gowina? Burza po słowach Sośnierza. Jest zdecydowana odpowiedź PiS oraz Porozumienia

źródło: Nczas

(Visited 13 974 times, 1 visits today)

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj