propolski.pl: Pandemia wywołuje wiele skutków psychicznych

Pandemia wywiera ogromny wpływ na naszą psychikę! Depresja, lęk, objawy stanu pourazowego…

Jak przekazał „Dziennik Gazeta Prawna” jedna na sześć osób w UE doświadczyła przykrych skutków pandemii. Jeżeli chodzi o zaburzenia depresyjne to zwiększyły się one średnio o jedną czwartą. Podobna sytuacja występuje w naszym kraju.

W gazecie pojawiły się informacje, że „pierwsze efekty wpływu pandemii na stan psychiczny były widoczne już w pierwszych miesiącach 2020 r., czyli na początku pandemii”

— Wówczas szacowana częstość występowania objawów depresyjnych była ponaddwukrotnie wyższa w porównaniu ze stanem przed epidemią COVID-19, w co najmniej siedmiu krajach UE. Szczególnie dotknięte były trzy grupy — ludzie młodzi, osoby starsze oraz cierpiące na choroby przewlekłe. Jak podkreślają autorzy raportu OECD, które sprawdzało, jak państwa poradziły sobie z pandemią, w szczególności młodzi zgłaszali znacznie wyższy poziom lęku i depresji podczas pandemii w porównaniu z ogólną populacją — dodano w dzienniku.

Dziennik wyjaśnia także, że „wpływ pojawienia się COVID-19 na zdrowie psychiczne Polaków monitoruje m.in. Wydział Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego”. Donosi się o zwiększonym ryzyku wystąpienia przygnębienia i niepokoju, szczególnie u osób młodych w wieku 18-24 lata. Nie inaczej jest w przypadku osób starszych, które coraz częściej doświadczają zmęczenia i przeciążenia obowiązkami rodzicielskimi i zawodowymi.

Oprócz stanów depresyjnych i lękowych coraz więcej osób zmaga się z syndromem stresu pourazowego.

Dziennik donosi, że „wpływ pandemii był tak duży, że doprowadził u wielu osób do wystąpienia objawów zaburzenia adaptacyjnego, czyli reakcji na nową sytuację, z którą sobie nie radzimy. Depresję ujawniono u 26 proc. badanych, objawy lęku uogólnionego — u 44 proc., a u 2,4 proc. zdiagnozowano objawy stresu pourazowego. W efekcie po wykluczeniu objawów innych zaburzeń okazało się, że 14 proc. badanych spełnia kryteria zaburzenia adaptacyjnego”.

Bezpłatny telefon zaufania dla dzieci i młodzieży — czynny całą dobę (24h): 116 111
Bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dorosłych — czynny od poniedziałku do niedzieli w godzinach 14.00-22.00: 116 123

Zobacz również: Donald Tusk w ostrym tonie zaapelował do rządzących: „DROŻYZNA, GŁUPCY!”

Zobacz również: Omikron łagodniejszy niż poprzednie warianty? WHO nie ma wątpliwości

Źródło: Gość Niedzielny, Dziennik Gazeta Prawna, prawy.pl

About the Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like these