W niedzielę 12 lipca odbyły się wybory prezydenckie. O 21 zamknięte zostały lokale wyborcze. Według wstępnych exit poll, zwyciężył w nich dotychczas urzędujący prezydent Andrzej Duda z nieznaczną przewagą nad kandydatem Koalicji Obywatelskiej Rafałem Trzaskowskim.

Wybory prezydenckie według wyników sondażowych zaprezentowanych w ogólnopolskich stacjach telewizyjnych wygrał Andrzej Duda, osiągając wynik bardzo zbliżony, aczkolwiek wyższy od Rafała Trzaskowskiego. Podczas wieczoru wyborczego w Pułtusku, głowa państwa ubiegająca się o reelekcję podziękowała za głosy milionów Polaków. PAD na scenie zapowiedział również kontynuację troski o polskie sprawy.

Przeczytaj również: Dziennikarka TVN24 przyłapana na wizji. Myślała, że nikt nie widzi

O godzinie 17 frekwencja wyborcza wyniosła 52,1%, co oznacza, że do urn poszło o 4,2% punktu procentowego uprawnionych do głosowania więcej niż przed dwoma tygodniami. Ostatecznie według danych Państwowej Komisji Wyborczej, frekwencja zbliżyła się do rekordowych 68% z 1995, kiedy to w szranki stanęli Aleksander Kwaśniewski oraz Lech Wałęsa. Najwyższą odnotowano w woj. mazowieckim, wśród miast zaś dominowała Warszawa. Olbrzymi, rekordowy wzrost aktywności wyborczej Polaków zaobserwował psefolog Marcin Palade:

Przeczytaj również:  Nie żyje senator Platformy Obywatelskiej. Ostatnie dni spędził w szpitalu

— Przypomnę, że rekordowa frekwencja w III RP padła w II turze wyborów prezydenckich w 1995: 68,2% — napisał na Twitterze Palade na godzinę przed ogłoszeniem sondażowych wyników wyborów.

🇵🇱 12 lipca proszę Państwa o wsparcie i o głos.Niech żyje Polska! Niech żyją polskie sprawy!#PrezydentPolskichSpraw #DUDA2020

Gepostet von Andrzej Duda am Freitag, 10. Juli 2020

Dziękuję za wsparcie 💪 Zachęcam Państwa do zmiany swojego "zdjęcia w tle". Damy radę! ✌🇵🇱#PrezydentPolskichSpraw #DUDA2020

Gepostet von Andrzej Duda am Freitag, 19. Juni 2020

źródło: TVP Info

(Visited 212 times, 1 visits today)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj